elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İZGAZ'ın 14 şartnamesi satıldı

İZGAZ özelleştirilmesiyle ilgili 14 şartnamenin satışı gerçekleşti. İhale 17 Temmuz'da kapalı teklifle başlayıp, açık artırmayla devam edecek.A- A+
06.06.2008 tarihli yazı 3084 kez okunmuştur.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Münir Karaloğlu, ihale sürecine ilişkin bilgi verdi.

4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu'nun kamu eliyle işletilen doğal gaz dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesini zorunlu kıldığını anımsatan Karaloğlu,İzmit Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin (İZGAZ) özelleştirilmesiyle ilgili ihalenin ilanını 20 Mayıs 2008'de yaptıklarını, ihale şartnamelerinin ise 26 Mayıs'tan itibaren satışa sunulduğunu bildirdi.

"Şu ana kadar 14 yerli ve yabancı yatırımcıya şartname satıldı" diyen Karaloğlu, İZGAZ'ın özelleştirilmesinin klasik ihalelere benzemediğini, 4046 sayılı Özelleştirme Kanunu ve Özelleştirme Hukuku'na göre işlem yaptıklarını dile getirdi. İhale kararı alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kendisi başkanlığında 5 kişilik ihale komisyonu belirlediğini ifade eden Karaloğlu, ihalenin 17 Temmuz'da kapalı teklifle başlayıp, açık artırmayla devam edeceğini kaydetti. Karaloğlu, İZGAZ özelleştirmesiyle ilgili gelinen süreci şöyle değerlendirdi:

"Şartnamelerin satışına 5 bin YTL karşılığında devam ediliyor, yaklaşık 20 şartname satılacağını tahmin ediyoruz. Yabancı şirketlerin ilgisinin artacağı kanaatindeyiz. Görüşme halinde olup, henüz dosya almamış firmalar var. 9 Haziran'da şartname alan firmalar içinde 15 bin YTL ödeme yapanlar, verilecek özel şifrelerle 'bilgi odası' hizmetinden faydalanabilecek. Bu sayede şirketle ilgili her türlü bilgiye elektronik ortamda ulaşacak. Eşit sürelerde bu firmalara yönetici sunumu yapılabilecek. 10 Temmuz'da teknik teklifleri kabul edeceğiz. Şartname alan firmalardan teknik teklifleri alarak, şirketlerin mali durumunu gösterir tablo, faaliyet konularıyla ilgili belgeler isteyeceğiz. İhale komisyonu olarak 10-16 Temmuz tarihlerinde şirket incelemelerini tamamlayacağız, 17 Temmuz saat 12.00'ye kadar mali tekliflerini isteyeceğiz. Aynı gün saat 14.00'de de ihaleyi gerçekleştireceğiz. Antikkapı Restoran'da yapılacak ihale basına açık gerçekleştirilecek. Bu tarihten sonra belediye meclis onayı ve şirket hisselerinin alıcı firmaya devredilmesi için 3 aylık bir süre ön görüyoruz. İZGAZ'ı ekim ayı ortalarında yeni sahibine devretmiş olacağız."

BOTAŞ'a 90 milyon YTL ödeme

Karaloğlu, bir gazetecinin sorusu üzerine, İZGAZ'ı devraldıkları 2004 yılında 550 milyon YTL olan borcun bir kısmının uzlaşma yoluna gidilerek faizinin indirildiğini, bunun dışında da BOTAŞ'a 90 milyon YTL'lik ödeme yapıldığını bildirdi. Şirketin borçlarıyla beraber satıldığına işaret eden Karaloğlu, İZGAZ'ın şu anda 360 milyon YTL borcu bulunduğunu, alan firmanın borçları da devralacağını dile getirdi. Karaloğlu, şirket için belirlenen bedelin peşin olarak ödenmesini istediklerini, 360 milyon YTL'lik borçla ilgili de 3 aylık bir süre öngördüklerini, alan şirketin borçları bu sürede ödeme noktasında teminat mektubu vereceğini bildirdi.

Çalışanların tüm hakları korunacak

Karaloğlu, 'şartnamede çalışanların iş hukukundan kaynaklanan tüm haklarının korunması'nı hüküm altına aldıklarına işaret ederek, "Çalışanların iş hukukundan kaynaklanan tüm hakları korunacak, belediyedeyken sahip oldukları haklar, özelleştikten sonra da devam edecek" diye konuştu.Kaynak: Dünya Gazetesi


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.