elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İTÜ ve TÜRKSAT'tan Ortak Uydu

Türksat ve İTÜ Arıkent Teknokent, ilk yerli haberleşme test uydusu için anlaştı. Uydunun üretilmesi ve testleri İTÜ laboratuvarlarında gerçekleştirilecek. Maliyeti 1 milyon TL yi geçmeyecek haberleşme uydusunun 2011 sonunda fırlatılması planlanıyor.A- A+
01.12.2010 tarihli yazı 3272 kez okunmuştur.

İTÜ Rektörlük Senato Odası'nda düzenlenen törende konuşan TÜRKSAT Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, "Haberleşme amaçlı TÜRKSAT-3USAT Uydusu"nun İTÜ ARI Teknokent tarafından üretilmesi ve testlerinin İTÜ laboratuvarlarında yapılmasının öngörüldüğünü belirtti.
Kendilerine Türkiye'de yerli haberleşme uydusu tasarımı yapılması, bu konuda araştırma ve geliştirme faaliyetleri gösterilmesi, insan gücü yetiştirme görevinin verildiğini kaydeden Dalbay, yaklaşık 4 yıldır bir ekip oluşturarak yerli haberleşme uydusu tasarımına başlandığını söyledi.
Tasarım kapsamında, değişik kuruluşlarla da işbirliği çalışmaları yürüttüklerini ve çalışmaların başında da büyük yerli haberleşme uydusunun üretimiyle ilgili Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Türk Havacılık Uzay Sanayi ile sürdürülen işbirliğinin olduğunu vurgulayan Dalbay, projenin toplam maliyetinin 1 milyon Türk Lirasını geçmeyeceğini söyledi.
İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin de, İTÜ olarak geçen yıl ilk Türk Küp Uydusu'nu yaptıklarını ve Japonya'dan bir teklif aldıklarını dile getirdi. Şahin proje çalışmalarının, ARI Teknokent A.Ş öncülüğünde İTÜ ve TÜRKSAT mühendisleri tarafından yapılacağını belirtti.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.