elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İşyerinde yeşil enerjinin 10 yolu

Bu 10 ucuz ve basit yöntem, işyerinizde enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacak ve paranız da cebinizde kalacakA- A+
12.07.2011 tarihli yazı 4187 kez okunmuştur.

10. Geri Dönüşüm


Eğer şirketinizde hala geri dönüşüm yoksa atmanız gereken büyük fakat kolay bir adım var. Yapmanız gereken tek şey, üzeri işaretlenmiş bir kova, kutu vs bulup plastik, kağıt, karton, metal vs cisimleri içine atmak ve bağlı olduğunuz belediyeye haber vermek. Tabi ki tüm çalışanlarınızı bu konuda bilgilendirmeniz gerekiyor.

9. Elektronik dökümantasyon


Madem ki kullanılmış kağıtlarınızı geri dönüşüm kovasına atmaya başladınız, neden kağıtlardan tümüyle kurtulmuyorsunuz ki? E-posta, haberleşme için oldukça kolay, hızlı ve 'yeşil' bir yoldur. Ayrıca yeni nesil fax modemler, doğrudan bilgisayarınızdan faks göndermenize olanak sağlar. Üstelik elektronik imza uygulamaları ile resmi kağıtlarınızı elektronik ortamda iletebilirsiniz.

8. Suyu boşa akıtmayın!


Elektronik (sensörlü) musluklar ilk başta pahalı çözümler olsa da sadece gerekli olduğunda suyun akışına izin verir ve suyun boşa akmasını önler. Ayrıca tuvalette sifon rezervuarının içine ağırlık koyarak rezervuar hacmini azaltabilir, böylece daha az su harcanmasını önlemiş olursunuz.

7. Isıtma ve soğutma


Yazın klimayı 2-3 derece arttırmak ve kışın ısıtma sistemini 2-3 derece düşürmek, ısıtma ve soğutma sarfiyatınızı %20'ye kadar düşürür. Tabi ki pahalı ve teknolojik olan verimli ısıtma ve soğutma sistemleri vardır ama kışın bir kat daha giyinmek ve yazın tişört-şort ile işe gelmek paranızı da cebinizde tutar.

6. Kullanılmış mobilyalar ve dekorasyon


Kullanılmış mobilya ve dekorasyon ürünleri ile ofisinizi dilediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Bu sizi büyük bir masraftan kurtaracaktır.

5. Aydınlatma


Enkandesan, yani akkor Flamanlı ampuller artık geçmişte kaldı. Onların yerini alan LED veya tasarruflu ampuller sizi aydınlatma masrafından kurtaracaktır. Ayrıca güneş ışığını kullanarak, dimmer aydınlatma yaparak veya hareket algılamalı aydınlatma sistemlerini kullanarak büyük bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

4. Cihazları kullandıktan sonra kapayın


Ofiste kullanılmayan cihazların açık bırakılması, elektrik faturanızda büyük bir yük demek. Kullanılmayan cihazların kapatılması ve hatta kullanılmadığında enerji tüketmeyen akıllı cihazların kullanılması sizi bu dertten kurtaracaktır.

3. Telekonferans


Başka bir şehirde görüşmeye gitmek için yaptığınız harcamaları düşünün; zaman, konaklama, yakıt. Telekonferans sistemleri ile bu masraflardan kurtulabilirsiniz.

2. Yeşil ve doğal kaynakları kullanmak


Kağıttan zımbaya, kalemden mürekkebe, hatta yiyecek, içecek makinalarına kadar tüm ofis malzemeleri bir şeylerden imal ediliyor. Acaba bu malzemeler geri dönüşüm özelliğine sahip mi? Organik mi yoksa sentetik mi? Tüm bu sorular kullandığınız malzemelerin yapıldığı kaynakları göz önüne almanızı ve doğal kaynaklı malzemeleri kullanmanızı sağlıyor. Küçük bir araştırma ile ihtiyacınız olan malzemeleri doğal kaynaklı olanlardan seçebilirsiniz.

1. Tele-iletişim


İş yaşamının büyük bir bölümü ofiste bilgisayar başında geçiyor. Neden bu çalışanlarınıza evde çalışma imkanı vermiyorsunuz? Böylece ofiste yer tasarrufu yapabilir ve çalışanlarınız ile web chat ile iletişimi aksatmadan kurabilirsiniz. Çalışmalar gösteriyor ki, home-office çalışanlar ile şirketler çok büyük tasarruf yapabiliyor. En büyük kazanç, çalışanın işe gidip gelmesi, zaman ve yakıt tasarrufu ile büyük bir masraftan kurtulmuş oluyorsunuz. Bu yöntem, her ne kadar şirketlerin çok büyük bir çoğunluğu tarafından uygulanamaz bulunsa da, enerji tasarrufu çalışmaları arasında en büyük katkı bu yöntemle yapılıyor.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.