elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İstanbul'a Yeni Enerji Kaynağı

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Başkanı sıfatıyla yaptığı ilk konuşmada Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı'ndaki akıntıdan enerji ve elektrik elde edilmesi için çalışmalar yaptıklarını duyurdu.A- A+
23.11.2010 tarihli yazı 3058 kez okunmuştur.

Tıbbiye Sarayı'nda düzenlenen "Belediye Başkanları İklim Değişikliği Dünya Zirvesi"nde konuşan Topbaş, çevre kirliliğine karşı şehir yöneticileri olarak üzerlerinde çok büyük bir yük olduğunu ve UCLG olarak bu konuyu sıklıkla ele aldıklarını söyledi.

2006'da İstanbul'da yaşanan kuraklığı örnek veren Topbaş, yapılan çalışmalar neticesinde İstanbul'a 180 km uzaklıktan su getirdiklerini, suyun dikkatli kullanımı konusunda kampanya yürüttüklerini, bu sayede İstanbul'da yaşayanların artık çok daha bilinçli olduklarını söyledi.

Ulaşım, imar ve atıkların dönüşümü konularında belediye başkanlarına büyük görevler düştüğünü belirten Topbaş, metrobüs hattı sayesinde 80bin aracın trafikten çekilmesini sağladıklarını, böylece 613 ton karbon emisyonunun engellendiğini söyledi.

Yerel yönetimlerin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımlarını teşvik etmeleri gerektiğini açıklayan Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı'ndaki akıntıdan enerji elde etmek için ve İstanbul'da hidrojen enerjisi için çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Topbaş, büyük sanayi kuruluşlarının filtre ve geri dönüşüm sistemlerini sadece mesai saatleri arasında çalıştırdığını söyledi. Filtre ve geri dönüşüm sistemleri olmadan sorunların çözülemeyeceğine değinen Topbaş, hükümetlerin ve bireylerin bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

MEXICO PAKTI İMZALANDI

Mexico City Belediye Başkanı Marcelo Ebrard Casaubonun, zirvede imzalanan Mexico Paktını uluslararası topluma Cancunda sunacaklarını açıkladı. İmzalanan Mexico Paktı ile sera gazı salınımlarını gönüllü olarak azaltmak, yerel iklim azaltma yöntemlerini benimsemek, iklim değişikliklerinin yerel etkilerini belirlemek amacıyla yerel uyum stratejileri geliştirmek gibi maddeler üzerinde anlaşmaya varıldı.

Ayrıca salınım envanterleri, taahhütleri, iklim hafifletme ve uyum önlemleri ve adımlarını ölçülebilir raporlanabilir ve doğrulanabilir bir şekilde kaydetmenin gereğine değinilerek yerel iklim eylemleri için uluslararası finansmana doğrudan ulaşmak için mekanizma kurulması, iklim değişikliği ile mücadele için sivil toplumun teşvik edilmesi, yerel iklim eylemleri için çok yönlü kurumlar ve ulusal hükümetlerle ortaklık kurulmasının üzerinde duruldu.

Yerel yöneticiler, ortaklık ve şehirden şehire işbirliğini teşvik etmek, Mexico Paktı Sekreteryasının oluşturulması ve mesajının yayılması gibi konularda da mutabık kaldı.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.