elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İstanbul Toplu Taşımada Elektrikli Otobüs Kullanacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, toplu ulaşımda artık elektrikli araçların kullanılacağını belirterek, denemek için Polonya'dan iki adet elektrikli araç getirildiğini söyledi.A- A+
29.07.2010 tarihli yazı 6526 kez okunmuştur.

Sarıyer-Çayırbaşı tünelinin kazı çalışmalarının tamamlaması nedeniyle düzenlenen basın gezisinde bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, motorlu taşıtlarda yeni dönem başladığını ifade ederek, İstanbul'a artık elektrikli araçların gireceğini söyledi. Fosil yakıt yerine çevreci, karbonmonoksit gazı salınımı olmayan araçları devreye sokacaklarını kaydeden Topbaş, "Bunlarla ilgili alt yapı çalışmalarını devreye soktuk. İETT Genel Müdürümüz ve diğer arkadaşlarımızla yaptığımız toplantılarda araçların fosil yakıt yerine doğalgazla çalışır hale getirme çalışmaları vardı. Biz şimdi daha ileri bir hamle yapıp 'elektrikli otobüslere geçelim' dedik" diye konuştu.POLONYA'DAN 2 ELEKTRİKLİ ARAÇ GELDİBir Polonya firmasının denemek için kendilerine iki adet araç gönderdiğini anlatan Topbaş, "Başka firmalar da gönderebilir. Bizim arzumuz tamamen elektrikli araçlara geçebilmek. Şuan kullandığımız hibrit sistemli, yani yakıtta elektrikle de kullanılabiliyor. Tercihimiz tamamen elektrikli araçlar" dedi.

İstanbul'da yoğun bölgelerde büyük otobüslerin hizmete gireceğini belirten Kadir Topbaş, "Arzumuz yerli otobüs yapmak ama yerli otobüsler 2,5-3 katı kadar küçük. İşletme maliyeti, şoför sayısı, yakıt miktarına baktığınız zaman metrobüs hatlarında öyle tercih ettik. Yoksa bizim önceliğimiz tabiî ki yerli otobüs. Ancak yerli üretimler daha küçük. Belediyemizin şirketi Otobüs A.Ş. şuanda çalışmalarını yerli otobüs üzerinde yapıyor. Değerlendirmeler yapılıyor. Polonya'dan gelen araçlar da deneniyor. Şuan için bir alım söz konusu değil. Ama bizim esas amacımız tamamen elektrikli ve yerli üretim olması" diye konuştu.

Polonyalı Solaris firmasının elektrikli (hybrid) otobüslerini İstanbul'a getiren İETT deneme seferleriyle otobüsleri test ediyor. Metrobüs hattının yanı sıra şehir içi hatlarda da kullanılması planlanan Solaris marka otobüsler test sürüşleri sonunda seferlere başlayacak. Tanesi 400 bin Euro'ya mal olan Solaris marka otobüsler, hibrit motorlu dizel+elektrikle çalışıyor. Bu sayede yakıtta yüzde 25 oranında tasarruf sağlayan araç, hareket kabiliyetinin diğer araçlara göre daha rahat olmasıyla da şoföre kolay sürüş imkanı sağlıyor. Euro 5 standartlı çevreci motoru sayesinde egzoz emisyonlarını düşüren hibrit sistemli bu araç, dünyada New York, Seattle, Hanovver, Lion, Philedelphia, Washington, Sao Paulo gibi metropollerde kullanılıyor.

Solaris Hybrid'ten GörüntülerHabertürk


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.