elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İşletme elektriğini güneş piliyle sağlıyor

Elazığ'ın Keban ilçesinde Fırat Nehri üzerinde kafes sistemde alabalık üreten işletmeci, elektrik olmayan bölgedeki eksiği gidermek için güneş pili sistemi kurdu.A- A+
06.08.2008 tarihli yazı 2734 kez okunmuştur.


İşletmeci Hanifi Doğan, yaptığı açıklamada, TEDAŞ'tan elektrik teknikerliği görevinden emekli olmasının ardından Fırat Nehri üzerinde kafes sistemde balık yetiştiriciliği yapmaya başladığını söyledi.İşletmenin 2 yıl önce yıllık 25 ton üretimle faaliyete geçtiğini, bu yıl üretimi 125 tona çıkardıklarını anlatan Doğan, şöyle konuştu:''Fırat Nehri üzerinde 20'den fazla kafes sistemde alabalık çiftliği bulunuyor. Bu çiftliklerin bulunduğu bölgede elektrik yok. İşletmelere elektrik götürmek, yeni bir işletme kurmak kadar maliyet gerektiriyor.''İşletmesinin elektrik ihtiyacını karşılayabilmek için, güneş pili kurduğunu anlatan Doğan, ''Bu bölgedeki balık çiftliklerinde çalışanlar, elektrik de olmayınca çok ilkel koşullarda yaşıyor. Dünya ile ilişkileri kesik. Biz bir başlangıç yapalım dedik. İşçinin uydu anteni, televizyonu olsun, bunlardan faydalansın diye düşündük. Böyle bir sistem kurduk'' dedi.

Doğan, 60 vatlık güneş pilinin, güneşin dönüş istikametine göre hareket ederek elektrik ürettiğini, bu elektriği akülere şarj ettiklerini belirterek, ''Kablolar ile akülere elektriği iletiliyor. Aküler doluyor. 12 voltu 220 volta çıkaran cihazımız var. Oradan aldığımız elektriği televizyon, mini buzdolabı, çevre aydınlatma gibi işlerde kullanıyoruz'' dedi.

Kaynak: AA

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.