elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

ISK-SODEX 2010 Fuarı başladı

İklimlendirme ve tesisat sektörünün uluslararası buluşma noktası ISK-SODEX İstanbul 2010 Fuarı, ''Üretim, İstihdam, İhracat'' temasıyla açıldı.A- A+
05.05.2010 tarihli yazı 2246 kez okunmuştur.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Avrasya'nın üretim üssü olma yolundaki Türkiye'nin stratejik planlarla yoluna devam etmesi gerektiğini, bunun için yeni pazarlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Boğa, Türkiye'nin 2023'te dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında yer alabilmesi için klasik yöntemlerin dışına çıkılması gerektiğini belirtti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin ihracatta dünyanın en hassas müşterilerine teknoloji satacak kaliteye ulaştığını dile getirerek, İngiltere'de her iki radyatörden birinin Türk malı olmasının bunu kanıtladığını kaydetti.

Büyükekşi, 2010'un ilk 4 aylık rakamlarına göre ''Türkiye'yi güneşli günlerin beklediğini'' kaydederek, ''1 Nisan itibariyle ihracatta yüzde 25'lik büyüme kaydettik. Çin, en çok ihracat yaptığımız onuncu ülke konumuna geldi'' dedi.

Hannover-Messe Sodeks Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Murat Demirtaş, Avrupa'daki üretimin sınırlarının dışına çıkmasıyla fuarların küçüldüğüne dikkati çekerek, uluslararası pazardaki bu kayma neticesinde, Türkiye'nin ciddi büyümeyle küresel pazara mal üretip satan üretim ve pazarlama üssü olma yolunda hızla ilerlediğini kaydetti.

Demirtaş, 10 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan ve 2009 yılını 2,5 milyar dolar ihracatla kapatan sektörün hedefinin, 2023'te 25 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşarak, ihracat hacmini 10 milyar dolara taşımak olduğunu belirtti.

Isıtma, Soğutma, Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV) Başkanı Metin Duruk, ISKAV üyesi sektörlerin, gelirlerinin yüzde 5'ini Ar-Ge ve inovasyona yönlendirmeyi planladıklarını açıkladı.

Duruk, ''Kümelenme ve Eko Sistem Tanımlaması'' adlı sektörün yol haritası niteliğindeki çalışmayı kısa sürede tamamlayarak ilgili bakanlığa sunacaklarını ve bu alandaki öncü çabalarını aralıksız sürdüreceklerini bildirdi.

Fuarı kapsamında ISKAV koordinasyonunda sektör derneklerinin desteğiyle düzenlenen ''Isıtma, Soğutma, Klima ve Yalıtım Tasarım ve Uygulama Yarışması''nda ödüller, fuar açılışında törenle sahiplerini buldu.

ISK-SODEX 2010 FUARI

Hannover-Messe Sodeks Fuarcılık tarafından iki yılda bir düzenlenen ISK-SODEX 2010 Fuarı, 5-8 Mayıs 2010 tarihleri arasında gezilebilecek.

Bu yıl 18 ülkeden 898 firmanın katıldığı, 59 ülkeden ticari alım heyetlerinin ziyaretine açılan ve 80 bin ziyaretçi beklenen fuar, ısıtma, soğutma, klima, havalandırma, yalıtım, pompa, vana, tesisat, su arıtma, havuz ve güneş enerjisi sistemlerini kapsayan sektörler temsilcilerini buluşturuyorZaman


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.