elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İlk 3D Baskılı Arabayla Tanışın

Daha önce 3D baskılı telefon gövdesi, gömlek, bina ve bunun gibi bir çok şey duymuştuk. Bir sonraki adım ne olacak diye düşünürken cevap Kanada'dan geldi : 3D baskılı bir otomobil.A- A+
07.11.2010 tarihli yazı 3832 kez okunmuştur.

İster inanın ister inanmayın, "Urbee" adlı bu aerodinamik yeni benzin/etanol hybrid aracın tüm dış gövdesi 3D baskı teknolojisi kullanılarak oluşturuldu. Stratasys ve Kor Ecologic şirketleri tarafından ortak tasarlanan Urbee, benzin ya da etanol kullanarak galon başına ( 1 galon=3,8 litre) otoyolda yaklaşık 320 kilometre, şehir şartlarında ise 160 kilometre yol katedebiliyor.2010 X-Prize Yarışması için tasarlanan bu çevre dostu araç aynı zamanda otomotiv endüstrisi için "gelecekte daha esnek, verimli ve yaratıcı ne tür araçlar yapılabilir?" konusuna da ışık tutuyor.

Bilindiği gibi sürtünme katsayısı, bir aracın aerodinamik direnci aşması için ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğunu etkileyen üş şeyden biridir. Bu katsayı hava geçerken tasarlanan şeklin bir bakıma "kayganlığını" tanımlayan bir sayıdır. Urbee, normal bir spor otomobilin sahip olduğu sürtünme katsayısının yarısına sahip olacak şekilde tasarlanmış.Yine normal araçlardaki gibi düşük yuvarlanma direnç katsayısına sahip olması da cabası. Bununla birlikte aracın tavan yüksekliği de yerden sadece 100 cm. yükseklikte.

Tasarımcı şirket Urbee'yi herkes için ulaşılabilir kılmayı amaçlıyor. Popular Mechanics internet sitesinin haberine göre fiyatların 18.000$-21.000$ arasında olması bekleniyor.3D yazıcılar günümüzde artık bazı inanılmaz şeyleri yapabilme yeteneğine sahip. Sadece farklı plastikleri ve boyaları (ABS ve polikarbonat gibi) basmakla kalmıyorlar,aynı zamanda "ESM(Electron Beam Melting)" yöntemi sayesinde metalleri de yazdırabiliyorlar.

3D Baskı teknolojisi o kadar ilerledi ki, Boeing bazı uçak parçalarını bu yöntemle üretiyor. Yine Bespoke Innovations isimli şirket, protez bacak gövdesi için 3D baskı teknolojisini kullanıyor.

Daha ayrıntılı bilgi için www.urbee.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Urbee'nin ufak modelini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.Elektrikport / Emre GÜRBÜZ


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.