elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

"İki Keban Barajı kadar enerji tasarrufu sağlıyoruz"

12-13 Ocak tarihlerinde düzenlenen 3. Ulusal Enerji Verimliliği Fuarı'nda Vestel yenilikçi ürünlerini tanıttı. İklimlendirme Grubu Pazarlama Sorumlusu Duygu Badem Uylukçuoğlu, Elektrikport'un sorularını yanıtladı. A- A+
17.01.2012 tarihli yazı 6246 kez okunmuştur.

Vestel’in akıllı ev ürünlerinden bahseder misiniz?


Vestel olarak akıllı ev sistemlerine 2010 yılında klima ile başladık. Türkiye‘nin cep telefonu ile uzaktan kumanda edilebilen ilk klimasını piyasaya sunduk. Bu ürün şu an hala ilk ve tektir. Şu anda diğer beyaz eşya ürünlerimizde böyle bir uygulamamız yok ancak 2012 yılı planlarımız içerisinde bu tarz çalışmalarımız mevcuttur.


Vestel’in enerji verimliliği konusuna bakış açısı nedir?


Enerji verimliliği bizim için şüphesiz çok önemli. Vestel olarak bildiğiniz gibi LED aydınlatma işine de girdik. Enerji hepmiz için çok önemli enerji tasarrufu yapabilmek, Vestel’in “dost teknoloji” söylemi için çok önemli. Bu sebeple enerji verimliliği, önceliklerimiz arasında ilk sırada diyebiliriz. A, A+ ve A+ üstü ürünler, enerji verimliliği konusunda kullanıcılara büyük tasarruf sağlıyorlar ve genel anlamda enerji verimliliğine büyük katkı yapıyorlar. Bu konuda Vestel’in çalışmaları nelerdir?


Şu örnekleri verebiliriz. Şu anda Türkiye’de A sınıfı olmayan tüm buzdolapları bizim yeni enerji verimli A- %60 buzdolabımız ile değiştirilirse Türkiye’de yaklaşık iki Keban Barajı’nın ürettiği kadar bir enerji tasarrufu sağlanıyor. Aynı şekilde A- %30 bulaşık makinemizi kullanan tüketicilerimiz normal makinelere göre yılda 143 kez fazla yıkama yapabiliyorlar. Yine A- %45 çamaşır makinemiz ile normal makinelere göre 1760 kg daha fazla çamaşır yıkayabiliyorlar. Fırın için A- %30 enerji tasarruflu ürünümüz standart bir mutfak ampulünün aydınlatması, 6 ayda karşılanmış oluyor. Yani yaklaşık 6 aylık aydınlatma bedelini tüketici mutfağında bedavaya getirmiş oluyor. Bu tarz uygulamalar tüketiciler için çok faydalı diye düşünüyorum.


2012 yılında Vestel’in hedefleri nelerdir?


2012 yılında Vestel’in hedefleri tüketicilere her zaman kolay kullanabilecekleri, mutfaklarında veya evlerinin her köşesinde gururla kullanabilecekleri, estetik ve tasarım açısından kullanıcıları tatmin eden aynı zamanda kullanırken de onlara tasarruf sağlayan ürünleri onlarla buluşturmayı hedefliyoruz.  


Röportaj: Alper COPLUGİL


 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.