elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İç tüketimi canlı tutmalıyız

Hisarcıklıoğlu, "Eğer iç tüketimi canlı tutabilirsek, hiç olmazsa üretimi devam ettirebilecek en büyük sorunumuzu çözecek bir noktada oluruz" dedi.A- A+
06.04.2009 tarihli yazı 2020 kez okunmuştur.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2005 yılından itibaren rehavete giren Türkiye'yi uyarmak için Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar ile 84 kez bir araya geldiğini belirterek ziyaretlerinin çoğunu iç tüketimin canlandırılması konusunda yaptığını söyledi.Hisarcıklıoğlu, "Eğer iç tüketimi canlı tutabilirsek, hiç olmazsa üretimi devam ettirebilecek en büyük sorunumuzu çözecek bir noktada oluruz" dedi.Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ve TOBB tarafından ortaklaşa düzenlenen 5. Kartepe Ekonomi Zirvesi 03-05 Nisan tarihleri arasında basın ve iş dünyasından temsilcilerinin katılımıyla Kocaeli Maşukiye'deki The Green Park Resort Kartepe'de gerçekleştirildi.Hükümet ile görüşmelerinde tedbir olarak ilettikleri hususlardan bir kısmının son uygulamalarda yürürlüğe girmeye başladığını, tedbirlerin devam edeceğini umduğunun altını çizen Rifat Hisarcıklıoğlu, "Kriz var, batacaksın, işsiz kalacaksın" diyerek insanları ürkütmenin bir manası olmadığını belirtti.Hisarcıklıoğlu, "Daha beter içe kapanıyorlar. İçe kapanmak insanların tüketimde içe kapanması, onu ifade etmek istiyorum. Var olduğunu bileceğiz, akıllı insanlar da bunun çıkış yolunda, kafayı çalıştıracak yolu çıkartacak, bunu paylaşacak. Kimle neyi nasıl paylaşacağını da çok iyi bilecek. İnsanlar böyle ortamda tüketmez. Tüketmeyince de ilk işimi ben kaybederim. Herkes buna bağlı olarak kaybediyor. Çözüm yolları ne? Bir sefer iç talebi canlandırmamız. Türkiye'nin GSMH'sinin yüzde 68'i 72 milyonun tüketiminden oluşuyor. Eğer biz iç tüketimi canlı tutabilirsek, hiç olmazsa üretimi devam ettirebilecek, en büyük sorunumuzu çözebilecek bir noktada olabiliriz. Eğer krizin etkisini az hissetmek istiyorsak, yükleneceğimiz yer burası olması lazım. 72 milyona tükettirmek lazım" diye konuştu."Her 4 makineden biri durmuş durumda"


Türkiye'de imalat sanayinde yüzde 24'lük bir kayıp yaşandığını belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de şu anda 6 milyon kişinin işsiz olduğunu kaydetti.Şu anda her işleyen 4 makineden birinin stop ettiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'de her yıl ilave 750 bin genç istihdam nüfusuna katılıyor. Onun için ekonomik daralmayı kabul edebilmemiz mümkün değil. Bunu sürdürebilmek mümkün değil. Bu böyle giderse daha büyük sıkıntıyla karşı karşıya kalırız" dedi.Türkiye bütçesinin açık vermede makası genişlettiğini, bunun en iyi örneğinin 2009 yılının ilk iki ayında oluşan açık olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, bankacılık sisteminin de reel sektöre karşı kriz döneminde adeta kabuğuna çekildiğini haber verdi."Bize insafsızca yükleniyorlar"


Bankaların yüzde 12.5'la topladığı mevduatı yüzde 14'le devlete sattığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Bir bankacı olarak düşündüğün zaman, (Bir karı yok, 25'le sana vermesi lazım) demeniz lazım. İşi sağlam görüyor da devlete veriyor. İşin bir handikabı da burası. Onun için devletin borçlanma ihtiyacını azaltmak lazım" dedi.Hisarcıklıoğlu, "Bankacılık sektörü bize verdiği kredilerde 14 milyar TL azalma yaptı. Kredileri adeta kıstı. Niye biliyor musunuz? Devlete borç verebilmek için. Bakın menkul değerler portföyünde yani devletin hazine bonosu satın almada, tam 31 milyar TL artış var. Çünkü paraya ihtiyacı olan daha güvenilir bir yer var. Bankacılar da bizden kestiler oraya vermeye başladılar. Bize de insafsızca yükleniyorlar" diye konuştu."Bütçe disiplinsizliği faiz oranlarını artırır"


Bütçe disiplininin 2009 yılında çok kötü olduğunu, bu durumun kamunun borçlanmasındaki faiz oranlarını artıracağının altını çizen Hisarcıklıoğlu, "Öncelikle faizlerin artmaması için çok yıllı bütçeye geçmemiz lazım. Yani kamunun borçlanmasındaki faizlerin artmasını istemiyorsak çok yıllı bütçe yapmamız lazım ki ileride bu bütçe dengesinin düzelebileceğini göstermemiz lazım. Yani iki yıllık, 3 yıllık bütçe yaparak bütçe açıklarının azalacağını gösterip kredimizin borçlanmamızın faizlerinin inebilmesi için, orta vadeli program ve orta vadeli mali programa ihtiyaç var" diye konuştu.Küresel kriz için sıra dışı düşünülmesi gereğine değinen Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin kriz bitmeden önemli şansları olduğuna işaret etti. TOBB Başkanı, "Eğer bunları yapabilirsek ki yapabileceğimize inanıyorum ben, dünyadaki bu kriz 2009'un sonunda, 2010'un sonunda mı biter, ki bu son alınan tedbirleri de çok önemsiyorum ben. Ortaya çıkarılacak olumlu havayla birlikte dünya 2010'da büyüme moduna geçecek inşallah. Geçtiği noktada biz gücümüzü kaybetmememiz lazım" dedi."İki tane şey çok önemli. İki tane çıpamız lazım" diyen Hisarcıklıoğlu bunları "güçlü ekonomi", "kaliteli demokrasi" olarak tarif etti. Hisarcıklıoğlu, "Güçlü ekonomimiz olacak çünkü hepimiz zengin olmak istiyoruz. Gelişmiş ülkenin vatandaşından bir eksiğim yok, ben de o refah düzeyine ulaşmak istiyorum, diyorum. Demokrasim kaliteli olacak, demokrasi, insan yaşamı standartları benden üstte olanlardan hiçbir eksiğim yok fazlam var. Onun standartlarında da yaşıyor olmalıyım ben. Bakın ama bu ikisi birbirinin ayrılmaz bir bütünü. Güçlü ekonomin olmasını istiyorsan demokrasin kaliteli olacak arkadaş. Kaliteli demokrasi olmasını istiyorsan da ekonomin güçlü olacak. Bu çıpa birbirinin ayrılmazı ama bu çıpayı yapabilmek için, yapısal reformları yapmamız lazım. Bu kriz anlarını aslında fırsat bilmemiz lazım. Eğer krizi fırsata çevirmek istiyorsan en önemli nokta" şeklinde konuştu.Demokrasinin de kalitesinin artırılması isteniyorsa herkesin hesabını verebilir noktaya gelmesi gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "Ama kimse hesap veremiyor, kimse soramıyor, böyle demokrasi olur mu?" diye sordu."Milletin sağduyusuna güvenmek gerek"


Konuşmasının sonunda son otomobil zamları, IMF ve seçimlere değinen Hisarcıklıoğlu ilgi çekici mesajlar verdi. Hisarcıklıoğlu, otomobilcileri eleştirerek "Böyle bir şey olur mu? Hem satamıyoruz diye şikayet edeceğiz ondan sonra da hadi bakalım biraz önü açıldı zam yapalım. Böyle bir şey olamaz" dedi.Türkiye'nin IMF ile anlaşmasını, ancak IMF'nin de anlayışını değiştirmesinin gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Herkesin anlayışı değişti. Bu enflasyon anlayışı, diğer tüm anlayışlar yıkıldı" diye konuştu.Ekonomide olduğu gibi siyasette de herkesin birbirine güvenmesi gereğinin ortaya çıktığını hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Güvenilmesi gereken şey milletin sağduyusudur. 2007 seçimleriyle 2009 seçimlerini farklı tutmamız lazım. Ancak son yerel seçimlerde çok önemli bir mesaj var. Sadece siyasi partiler olarak algılıyoruz. Bütün Türkiye'deki kurum ve kuruluşlar kim varsa herkese mesaj var burada. Herkes kendi alanının içerisinde hareket ederse, bu millet kendi sağduyusuyla istediği şekilde ne yapabileceğini gösteriyor. Onun için ümitsizlenecek, umutsuzlanacak hiçbir şey yok" ifadelerini kullandı.Kaynak: İHA


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.