elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Honda'dan yeni mobilite cihaz

“İnsanlarla uyum” anlayışını izleyen Honda Motor Co., Ltd., yeni bir kişisel mobilite teknolojisi geliştirdi ve tıpkı insan yürüyüşü gibi ileri, geri, yana ve çapraz olmak üzere tüm yönlerA- A+
02.10.2009 tarihli yazı 2163 kez okunmuştur.

Bu yeni kişisel mobilite cihazı, sürücünün üst bedeniyle eğildiği sırada hareket, dönüş ve durma eylemlerinin gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor.'İnsanlarla uyum' anlayışını izleyen Honda Motor Co., Ltd., yeni bir kişisel mobilite teknolojisi geliştirdi ve tıpkı insan yürüyüşü gibi ileri, geri, yana ve çapraz olmak üzere tüm yönlerde serbest hareket sağlamak için, sürücünün bacakları arasına rahatça uyum sağlayan kompakt bir deneysel cihaz olan U3-X'i tanıttı.Honda, cihazın pratikliğini mükemmelleştirmek için, gerçek şartlarda yapılan deneyler de dahil olmak üzere, cihaza ait araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdüreceğini duyurdu.

Bu yeni kişisel mobilite cihazı, sürücünün üst bedeniyle eğildiği sırada hareket, dönüş ve durma eylemlerinin gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor. Bu gelişmeler, Honda'nın insansı robotu ASIMO'nun teknolojik araştırmaları sırasında geliştirilen Honda denge kontrol teknolojisinin kullanılması ile sağlandı. Yeni mobilite aracı, ileri ve geri yönelimin yanı sıra, doğrudan sağa, sola ve çapraz yönlere dahil olmak üzere tüm yönlere hareket sağlıyor. Bunun yanı sıra, bu kompakt boyutlu ve tek tekerlekli sürüşe sahip kişisel mobilite cihazı, sürücünün ayak dayanaklarından zemine kolaylıkla ulaşmasını sağlayarak ve sürücüyü diğer insanlar veya yayalarla hemen hemen aynı göz seviyesinde konumlandırarak, hem kullanıcısına hem de çevredeki diğer insanlara iletişim kurabilecek şekilde tasarlandı.

Yeni nesil bir mobilite sunmak için çalışan Honda, Wako, Saitama, Japonya'da bulunan Honda R&D Co., Ltd. Temel Teknoloji Araştırmaları Merkezi'nde ASIMO, yürüme desteği cihazları ve U3-X dahil olmak üzere, robot araştırmalarını 1986'dan beri sürdürmektedir.

* Honda dahili araştırmalarına göreU3-X'in temel özellikleri<İnsan yürüyüşü kadar serbest hareket>1. ASIMO araştırmalarıyla geliştirilen denge kontrol teknolojisinin uygulanmasıyla sağlanan cihaz kontrolü: Eğim sensörü, sürücünün ağırlık değişimine göre aracın eğimini tespit eder ve sürücünün yön ve hız amacını saptar. Verilere dayanarak, cihazın dik bir konuma döndürülmesi için kesin bir kontrol uygulanır ve böylelikle sadece ağırlık değişimiyle, yumuşak ve kıvrak hareketlerin yanı sıra basit bir çalışma sağlanır.2. HOT Sürüş Sistemi (Çok yönlü çeker tekerlek sistemi): Honda, geri, ileri, yanal ve çapraz yönler dahil tüm yönlerde hareket sağlayan dünyanın ilk* tekerlek yapısını geliştirdi. Birçok küçük çaplı motor kontrollü tekerlek, geniş çaplı bir tekerlek oluşturmak üzere bir araya getirildi. Cihaz, büyük çaplı tekerleği hareket ettirerek, ileriye ve geriye, küçük çaplı tekerlekli hareket ettirerek de yan yönlere gider. Bu hareketlerin birleştirilmesiyle, cihaz, çapraz yönlere de hareket edebilir.3. Kompakt ve yenilikçi dizayn: Denge kontrol teknolojisi ile HOT Sürüş Sisteminin birleştirilmesi, tek tekerlekli kompakt ve yenilikçi bir dizayn yaratılmasını sağladı. Bunun yanında, cihaz, aynı zamanda iskelet işlevi gören katlanabilir koltuk, ayak dayanakları ve vücut kılıfını içinde bulunduran, hafif bir monokok cihaz gövdesine sahiptir.4. Uzunluk×Genişlik×Yükseklik(mm) 315×160×650


Ağırlık 10kg'den az


Akü Tipi Lityum iyon akü


Çalışma süresi (tam şarj edilmiş aküyle) 1 saat

Kaynak: Ekotrent
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.