elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Hizmet varsa ücret de olmalı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Yıldırım "Mobil Telekomünikasyonda Kayıt Dışı ve Yansımaları" konulu panelde sabit ücret konusunda "Bir hizmet varsa, bir ücret de olmalı" dedi.A- A+
26.07.2008 tarihli yazı 3261 kez okunmuştur.
Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği(MOBİSAD), Telekomünikasyon ve Enerji Hizmetleri Tüketici Hakları ve Sektörel Araştırmalar Derneği (TEDER) ile Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED) tarafından "Mobil Telekomünikasyonda Kayıt Dışı ve Yansımaları" konulu bir panel düzenlendi. Panelde ilk konuşmayı yapan Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Tayfun Acarer Kayıtdışı yöntemlerle yurda mobil telefon sokulması ile ilgili olarak beyaz liste kontrolü uygulamasına geçilmesi gerektiğini vurguladı. Acarer ancak bu şekilde bir makinanın en hızlı ve kolay şekilde kayıtdışı olup olmadığının tespit edilebileceğini söyledi.
Acarer, basın yayın organlarının teknolojik gerçeklerle bağdaşmayan ifadelerden kaçınmaları gerektiğini belirterek '"Bu hususlarda dikkat etmezsek toplum yanlış yönleniyor. Örneğin Türkiye'deki elektro manyetik sınır değerleri Avrupa ülkelerinin dörtte biri olmasına rağmen, hiçbir ülkede görülmedik oranda baz istasyonlarına karşı fiziksel tepki gösteriliyor. Maalesef bu konuda söylenenler hiçbir bilimsel veriye dayanmadığı halde, bazı bilim adamları dahil halk tahrik ediliyor." diye konuştu.
Toplumda son dönemde dinlenme ve izlenme paranoyası meydana geldiğini belirten Acarer 'Bu fiziksel ve mantıksal olarak mümkün değil. İnsanlar bunun için karıştırıcı cihazlar kullanmaya başladılar. Unutmayın, bozma, karıştırma sahası genişledikçe başkalarının haberleşme hak ve hürriyetine zarar verirsiniz. Kanunda da açıkça yazılıdır. Karıştırıcı cihazlar kullanılması suçtur.'
Panelin ikinci oturumunda Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 'Bilişim sektörü Türkiye ekonomisinden 5 kat daha hızlı büyüyor.' dedi. Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan ise cep telefonlarında kaçak kullanımı önlemeyi amaçlayan kanun çıktığında 18 milyon kayıtlı telefon bulunduğunu, bugün ise bu sayının 100 milyona ulaştığını söyledi. Türktan , bu sürede 6,5 milyon telefon hattının görüşmeye kapatıldığını, hırsızlık, gasp gibi suçların da yüzde 90 azaldığını kaydetti. Vodafone Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alp Sevindik, kayıt dışı mobil telefon cihazlarının yüzde 50'den yüzde 15'lere düşmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Sevindik, toplu cihaz girişlerinin önlenmesi için pasaport ve telefon hattı sahibi kişinin aynı olması gerektiğini ifade etti.
Panelin sonunda, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bir konuşma yaptı. Yıldırım, yapılan düzenlemelerle 15 milyar dolar civarında bir kayıt dışı miktarın kayıt içine alınarak ekonomiye kazandırıldığını belirterek 'Bilişim sektörü geliştikçe, bilgi toplumuna geçilirse hiçbir düzenlemeye ihtiyaç yok. Hiç kimse kayıt dışı bir iş yapamaz. Ne siyaset, ne ticaret, hiçbirşey kayıt dışı olmaz" diye konuştu.Türk Telekom'un sabit ücret uygulaması ve bu konudaki tüketici itirazına değinen Yıldırım, sabit ücretin Türk Telekom'un 167 yıllık tarihinden bu yana uygulandığını kaydetti. Yıldırım, şöyle konuştu:"Birden bire mi bu tüketici bilinci gelişti. Bir hizmet varsa, bir ücret de olmalı. Bu konuda kurumun yapacağı, bizim yapacağımız işler var işletmelerin yapacağı işler var. Kurum gerçek maliyetleri hesap edecek hale gelecek. Her şey ölçülebilir hale gelecek. Sistemin kayda girmesi lazım. Türk Telekom'un geçmişinden dolayı maliyetinin yüksek olduğunu biliyoruz. Bütün bunları vatandaşın sübvanse etmesini de kimse beklemesin. Eskiden mecburi sübvanse ediyordu. Ama şimdi seçenekler var. Türk Telekom bir milyon abone kaybetmiş iki yıl içinde. Millet alternatifini bulmuş. Biz vergiler üzerine kafamızı çok yoracağız. Yoruyoruz. Başladık. Kurum maliyet esaslı itiraz edilmeyecek alt yapı çalışmalarını tamamlayacak. Ondan sonra da tüm tarafları bir araya getireceğiz. Sonuç geldiği zaman buna kimse itiraz edemez. İşletmelerimiz de yaşayacak. Vatandaşlarımız da hizmet almaya devam edecek" dedi.

MOBİSAD, TEDER VE TÜDET Başkanları Yıldırım'a sektöre yaptığı katkılar nedeniyle teşekkür plaketi verdi.


ElektrikportANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.