elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Hilmi Güler:
"Enerji ihalesinde gecikme olmayacak"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer başta olmak üzere hiçbir enerji ihalesinin tarihinde en ufak bir değişikliğin söz konusu olmayacağını ve hepsinin belirlenen tarihlerde yapılacağıA- A+
08.07.2008 tarihli yazı 2411 kez okunmuştur.


Elektrik Üretim Anonim Şirketinin (EÜAŞ) faaliyetlerine ilişkin verilen basın brifingine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, halen 108 baraj ve 18 termik santrali çalıştıran ve Türkiye'nin elektrik üretiminin yaklaşık yarısını üreten EÜAŞ'nin, çevre yatırımları başta olmak üzere çok önemli çalışmalar yaptığını ve yapmaya devam edeceğini söyledi.


Bakan Güler, özellikle batıda çevreyi kirleten termik santrallere baca gazı kükürt arıtma tesisleri yapıldığını ve bu çerçevede şimdiye kadar 630 milyon dolarlık yatırım yapıldığını, 1 milyar dolar daha ilave çevre yatırımı yapma kararının alındığını kaydetti.


Göreve geldiklerinde EÜAŞ santrallerinin yüzde 35 kapasite ile çalıştığını anlatan Bakan Güler, şu anda kapasite kullanım oranının yüzde 74'e çıktığını bildirdi.


Göreve geldiğinde Türkiye'de elektrikte 31 bin 752 Megavat (MW) olan üretim kapasitesinin 19 bin 500'ünün çalıştığına işaret eden Enerji Bakanı, bu yılın Haziran ayı itibariyle 40 bin 983 MW gücündeki üretim kapasitesinin 33 bin MW'sinin kullanıldığını söyledi. Güler, kapasite artırımının verim artışı ile gerçekleştiğini de vurguladı.


ENERJİDE TÜRK TİPİ YATIRIM MODELLERİ


Afşin-Elbistan Çöllolar ve C-D sahalarının rödovans yoluyla, kamuya yük olmadan ''Türk tipi yatırım modeli'' ile ihale edildiğini anlatan Güler, ''Yani değirmene buğday götürüyorsunuz, para ödemeden karşılığında bir teneke bulgur veriyorsunuz. Bu yatırımlar da böyle yapıldı'' diye konuştu.


Afşin-Elbistan C ve D'de 5 milyar dolarlık yatırımın söz konusu olduğunu belirten Güler, söz konusu projelerin yapımı aşamasında 13 bin kişi, işletme döneminde de 7 bin kişinin çalışacağını söyledi.


ELEKTRİKTE GEZDİRME YÖNTEMİ İLE KESİNTİ YAPILIYOR MU?


Elektrikte arz-talep dengesini çok iyi yönettiklerini ve Türkiye'nin hiçbir yerini karanlıkta bırakmadıklarını kaydeden Güler, Avrupa kupaları başladığı zaman birçok kişinin elektriklerin kesileceğini söylediğini, fakat böyle bir şeyin olmadığını kaydetti.


''Elektrikte gezdirme yöntemi ile kesinti yapılıyor'' şeklindeki bazı söylemlerin kesinlikle doğru olmadığını kaydeden Güler, şöyle konuştu:


''Elektrikte gezdirme yöntemiyle kesinti yapıldığı kesinlikle doğru değildir. Dağıtımda bazı yatırımlar yapılıyor, kablolar yer altına indiriliyor, trafolar değiştiriliyor. Bunlar yapılırken tabii ki elektrikler kesilecek. Siz de evinizde lambanızı değiştirirken şalteri indirmiyor musunuz? Gezdirme, mezdirme söz konusu değildir. Siz de (enerji muhabirleri) lütfen bunları yazanları uyarın.''


Türkiye'nin çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü, buna paralel olarak da ülkedeki elektrik tüketiminin yıllık yüzde 8-8,5 düzeyinde artış gösterdiğini, bu artışın Antalya gibi bazı şehirlerde yüzde 20'lere kadar ulaştığını ifade eden Güler, Avrupa'daki elektrik tüketiminin ise yıllık yüzde yüzde 1-2 düzeylerinde artış gösterdiğini bildirdi.


Güler, elektrik ve doğal gaz tüketim artışında Türkiye'nin Çin'den sonra dünyada ikinci sırada yer aldığını da vurguladı.


Göreve geldiklerinde Türkiye'nin yıllık 129 milyar kilovatsaatlik (kWh) elektrik üretimi bulunduğunu, bu yılın sonunda bu miktarın 206 milyar kWh'ya ulaşacağının tahmin edildiğini belirten Güler, ''Yani 80 yılda 5 lamba yandıysa, buna 3 lamba da biz ekledik'' diye konuştu.


OTOMATİK FİYATLANDIRMA


Bir basın mensubunun elektrikte otomatik fiyatlandırma uygulamasının enflasyonla mücadeleyi olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini sorması üzerine Bakan Güler, otomatik fiyatlandırma ile maliyetleri yansıtan bir modelin ortaya konulduğunu söyledi.


Aynı uygulamanın petrol piyasasında da yapıldığını anlatan Güler, ''Otomatik fiyatlandırma demek her zaman fiyat artışı demek değildir. Maliyetlere göre fiyatlar düşebilir de. Aksi olsaydı bu uygulamaya otomatik zam derdik'' dedi.


Son bir yılda petrol fiyatlarının yüzde 100'ün üzerinde arttığını, doğal gaz fiyatlarının da buna paralel olarak değiştiğini ifade eden Güler, enerji KİT'lerini kar ve zarar etmeden yönetmeye çalıştıklarını kaydetti.ENERJİDE 5 SÜTUN


Bir gazetecinin gelecek seneden itibaren enerji üretim barajlarındaki su seviyesinin daha da düşeceğinin ifade edildiğini belirterek, ''Gelecek sene HES'lerdeki azalan enerji üretimini neyle tolore etmeyi düşünüyorsunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine Bakan Güler, rüzgar santrallerinin alternatif olduğunu söyledi. Göreve geldiklerinde Türkiye'deki rüzgar enerjisi kurulu gücünün 17 MW olduğunu hatırlatan Güler, bu yılın sonuna kadar kapasitenin 475 MW'ye ulaşacağını, rüzgardaki 2013 kapasite hedefinin ise 5 bin MW olduğunu bildirdi.


Şu anda Türkiye'deki elektrik üretiminin yüzde 50'sinin doğal gaz, yüzde 25'inin kömür, yüzde 25'nin de su ile gerçekleştirildiğini anlatan Güler, bunu her biri yüzde 20 olarak doğal gaz, kömür, su, yenilenebilir kaynaklar ve nükleer olarak 5 sütuna oturmaya çalıştıklarını kaydetti.


Yenilenebilir enerji kaynakları içinde güneşin çok önem taşıdığını anlatan Güler, sadece Antalya'nın güneş enerjisi potansiyelinin yüzde 80'i kullanılsa 10 adet Kayseri'nin elektriğinin Antalya'dan elde edilebileceğine dikkat çekti.


Petrol fiyatlarından yakınılacağına enerjide yerli kaynakları kullanmak için çalışmak gerektiğini ifade eden Güler, ''Ben bütün uluslararası toplantılarda da bunu savunuyorum. (Gelin şikayet edeceğimize ar-ge üzerinde çalışalım) diyorum'' dedi.


-ENERJİ İHALELERİ-


Nükleer santral ihalesinde bir süre uzatımının söz konusu olup olmayacağına ilişkin soru üzerine Güler, nükleer başta olmak üzere hiçbir enerji ihalesinde tarih değişikliği olmayacağını vurguladı.


Elektrik üretiminde bilhassa termik santrallerin özelleştirilmesinin söz konusu olduğunu belirten Güler, ''Elektrik Piyasası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'' yasalaştıktan sonra söz konusu özelleştirmelerin gündeme geleceğini bildirdi.


Konuyla ilgili bir soru üzerine Bakan Güler, yakın zamanda müsteşarın asaleten atanacağını sözlerine ekledi.Kaynak: Habertürk


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.