elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneşkent Antalya

Türkiye'de bir ilki oluşturmak üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın öncülük ettiği ' Güneşkent Antalya ' projesinin 1. Bilgilendirme Toplantısı 15 Mayıs 2009 tarihinde Antalya Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlendi.A- A+
02.06.2009 tarihli yazı 6468 kez okunmuştur.

Türkiye'de bir ilki oluşturmak üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın öncülük ettiği ' Güneşkent Antalya ' projesinin 1. Bilgilendirme Toplantısı 15 Mayıs 2009 tarihinde Antalya Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Antalya Büyükşehir Belediye yetkililerinin yanı sıra BOA- İmece firmasından Sayın Akif Yalın, Marmara Üniversitesi Enerji Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar ve Anel Şirketler grubu adına iş geliştirme direktörü Sayın Levent Gülbahar'ın katıldığı etkinlikte ülkemiz güneş enerjisi potansiyeli değerlendirildi. Yaklaşık 500 civarında sivil toplum örgüt temsilcisinin katıldığı toplantı beklenenin de üzerinde bir ilgi ile karşılandı.Avrupa'daki örneklerinden esinlenerek şehrin enerji ihtiyacının belirli bir kısmının güneş enerjisinden sağlanması yönündeki projenin yol haritası önümüzdeki günlerde düzenlenecek çalıştaylarla çizilecek ve hedefleri belirlenecek. Temelinde belediyenin öncülük edeceği projede park, bahçe ve yol aydınlatmalarının yanı sıra büyük binalar, iş ve alış veriş merkezleri ile büyük otellerin enerjilerini güneşten sağlatması hedefleniyor.
Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan otellerin klima kullanımından da doğan yüksek enerji talebinin en azından yarısının güneş enerjisi ile elde edilmesi en başta gelen hedef. Bunun için kaç MW'lık bir kurulu güce ulaşılması gerektiği ve bunun maliyetinin ne olacağı, bu maliyetin nasıl karşılanacağı, ulusal ve uluslar arası finans kaynaklarından nasıl yararlanılacağı üzerinde çalışılması gereken ana hususlar.
10 MW kurulu güce sahip bir güneş enerji santrali Almanya'da 9,5 GWh/yıl enerji üretirken aynı santral Antalya'da 17 GWh/yıl enerji üretebilmektedir. Bu yüksek enerji potansiyelinin getirmiş olduğu avantajla ülkemiz ve özellikle Akdeniz kuşağındaki şehirlerimiz güneş enerjisini yol ve bina uygulamalarında kullanabilecekleri gibi şehir yakınına kuracakları güneş enerji santralleri ( solar power plant ) ile kendi yerleşim bölgelerindeki muhtelif enerji ihtiyaçlarını karşılayabilir, hatta ihtiyaç fazlasını enterkonnekte ( grid line ) sisteme satarak gelir de elde edebilirler.Antalya Büyükşehir Belediyemizin başlatmış olduğu ve sosyal sorumluluk kapsamında yürütülmekte olan bu projeyi diğer belediyelerimizin de takip etmesi dileğiyle.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.