elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş ve Rüzgar Enerjisi Tek Bir Yapıda !

Yenilenebilir enerjiden en yüksek verimi almak üzere tasarımcı Arttu-Matti, güneş ve rüzgar enerjisini aynı tasarımda birleştirdi.A- A+
21.08.2010 tarihli yazı 5131 kez okunmuştur.

Artan enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik alınan önlemler kimi zaman yeterli olmuyor. Gelecekte oluşacak olan enerji sorununu çözmeye yönelik doğal enerji kaynaklarının kullanılması önemli bir etken. Bu nedenle doğadaki enerjinin kullanımı için çeşitli tasarımlar gerçekleştiriliyor. Bunun bir örneği ise endüstriyel tasarım yapan Arttu-Matti Immonen tarafından gerçekleştirildi.

Tasarımcı tarafından geliştirilen sistem, küre şeklinde bir yenilenebilir enerji üreteci. Sistem, hem rüzgar enerjisini hemde güneş enerjisini kullanarak elektrik üretebiliyor. Üzerindeki hareket edebilen güneş panelleri ile enerjiyi güneş pillerinde depolayabiliyor.

Tasarım, üzerinde bulundurduğu paneller ile gün boyunca güneşten enerji üretirken aynı zamanda rüzgar güçlendiği zaman üzerindeki 8 kanatçık harekete geçerek dinamo yardımıyla elektrik üretiyor. Küre bir şekle sahip olmasının bir diğer avantajı ise güneşin değişen konumuna göre panellerin yönelme sorununun olmaması.

Hafif alüminyum malzemeden yapılması planlanan tasarımı sayesinde düşük rüzgar hızlarında bile enerji üretebiliyor. Etkiliyeci tasarımı ile şehrin belirli noktalarında kullanıma uygun olan hibrit enerji üreteci enerji sorununa alternatif bir çözüm sağlıyor.

Konsept Tasarımdan Görüntüler

Şekil I

Şekil II

Şekil III

Şekil IVElektrikport


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.