elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş pilli şehirler geliyor

Yeni marka şehirlerde, "güneş pilleri" devreye girecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Akdeniz,Ege ve Güneydoğu'da güneş enerjisinden yararlanmayı amaçlayan kentsel dönüşüm projelerineyoğunlaşacak.A- A+
19.07.2011 tarihli yazı 3531 kez okunmuştur.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çevreyi merkeze alan kentsel dönüşüm projeleri için düğmeye bastı. Bayraktar, kendi A takımını kurarak, proje odaklı bir bakanlık olmak için kolları sıvadı. Çevre yönetimi ve yapı işlerini koordine etmek için TOKİ'deki arkadaşlarının yanı sıra Bayındırlık ile Çevre ve Orman Bakanlığı'nın eski bürokratlarını da ekibine kattı. TOKİ Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş vekaleten müsteşar, TOKİ Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Mehmet Ali Kahraman, Bayındırlık Bakanlığı'ndan Mücahit Demirtaş, Çevre ve Orman Bakanılğı'ndan Sedat Kadıoğlu da müsteşar yardımcılığı görevine getirildi.

İŞTE YENİ PROJELER


Bakan Bayraktar; TOKİ'de belli bölgelerde yürüttüğü 'çevre odaklı' projeleri ülke genelinde uygulamak için harekete geçti.

Güneş enerjisinden en fazla yararlanılabilecek Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Ege'de güneş enerjisine öncelik verilecek. Bu bölgelerde güneş pilleri sistemiyle aydınlatma sağlanacak. Türkiye'de güneş enerjisinden elektrik üretme potansiyelinin 198 milyar kWh olduğu tahmin ediliyor.

Bina yapımlarında dış cephe yalıtımlarına önem verilecek.

Çöpler ayrıştırılacak, plastik ve camların ayrı ayrı toplanması sağlanacak.

Binalarda enerji kimlik belgesi uygulaması titizlikle uygulanacak. Tüm eski binalar, 2017'ye kadar enerji kimlik belgesi alacak. Her bina, Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketi'ne başvuracak. Binaların eski projeleri incelenerek, ısıtma sistemi, yalıtımı, geometrik yapısı, elektrik aydınlatma sistemi etüt edilecek.
Haber: Akşam / Ekonomi / 19.07.2011


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.