elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş paneli satışları için kanunlar bekleniyor

FORE Temiz Enerji Sistemleri Kurucu Ortağı Ateş Uğurel güneş paneli satışlarının artması için çıkarılacak kanunları beklediklerini söyledi.A- A+
19.12.2008 tarihli yazı 4243 kez okunmuştur.

FORE Enerji ile ilgili bilgi verir misiniz?

2009 yılı itibariyle 15. yılımıza giriyoruz. Türkiye'de güneş enerjisi alanında kurulan ilk şirketiz. Diğer firmalar bu işi ek olarak yapıyorlar. Biz sadece güneş ve rüzgar panelleri ile ilgilenen tek şirketiz. 


7.Ulusal Temiz Enerji Günleri'nın açılışında Hilmi Güler'in Güneş Enerjisi konusunda yaptığı açıklamalar bu işe yatırım yapacak firmaların yüzünü güldürdü mü?

Yatırımcıyı gülümsetti diyelim. Yüzümüzün gülmesi için bu açıklamaların arkasının gelmesi gerekiyor. Destek mesajları çok güzel. Ancak bunların gerçekleşmesi için kanunların, yönetmeliklerin çıkarılması ve prototip uygulamaların yapılması gerekiyor. Pratikte bakanın da bizlerin de tahmin edemeyeceğimiz sorunlar çıkabilir. Bu söylemler uzun bir sürecin başlangıcı.


Sizce güneş enerjisi için verilen teşvikler yeterli mi?

Bakanlık en son güneş enerjisi için kw-saat başına 125 Euro Cent teşvik verileceğini açıkladı. Başlangıç için iyi bir rakam. Ancak Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında rakam az. Daha fazla teşvik verildiğinde de örneğin İspanya'da, İtalya'da yaşanan sorunlar yaşanabilir. Bu işten anlayan anlamayan herkes bu işe girebilir. Bu da sistemin çökmesine sebep olur. Dolayısı ile 125 Euro Cent'lik bir teşvik sözü söylendiği gibi yerine getirilirse başlangıç için yeterli olur.


GSM operatörlerinin kesintisiz enerji ihtiyacının karşılanması için projelerinizin olduğunu biliyoruz. Bu konuda çalışmalarınıza devam edecek misiniz?


Bunlar bizi on beş yıl ayakta tutan projeler oldu. Telekom uygulamaları, rüzgar ve güneş enerjisinin en rahat ve ekonomik kullanıldığı alanlar. Bu çalışmalarımız devam edecek.


2009 yılı yatırımlarınız neler?

Sektördeki çok büyük bir firma ile bir evlilik sözleşmesi yaptık. Yakın bir zamanda basın yolu ile açıklayacağız. Bu birleşme bize çok büyük bir güç katacak. On beş yıldır yaşadığımız en büyük sıkıntı sermaye eksikliğiydi. Teknik olarak bir sıkıntımız yoktu. Bu ortaklık yapısında bizim teknik birikimimizle onların sermaye birikimi çok doğru bir işbirliği platformu doğuracak.


Bunun dışında Tuzla'daki ASSAN Hundai Çelik Ürünler  fabrikasında güneşten mekan ısıtma, güneşten elektrik üretme ve rüzgardan elektrik üretme uygulamalarımız olacak. İstanbul'da üçünün bir arada kullanıldığı ilk ticari uygulama olacak. Türkiye'nin şartlarına daha çok uyan, ince film denilen yeni bir uygulama denenecek. Fiyatı da ucuz. Sıcak havalarda verimi daha yüksek. Uygulama bakanlıkla da paylaşılacak. Örnek bir çalışma olacak.


Kamu kurumlarından rüzgar ve güneş panelleri kurulumu ile ilgili talepler alıyor musunuz?

Kamu kurumları pilot uygulama istiyor. Gaziantep, Sinop, Ankara gibi Türkiye'nin değişik illerinden talepler alıyoruz. Ocak başında İstanbul'da bir devlet hastanesine uygulama yapacağız. Kamu kurumlarının bütçeleri de müsait oluyor. Bu uygulamaların kamu binalarına yapılması devletin bu konuda vereceği en önemli mesaj olacak.


AR&GE çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Yeni teknoloji güneş panelleri şebekeye bağlı büyük güneş santrallerinde kullanılıyor. Voltajı da çok yüksek. Elektriği olmayan bir yerde kullanamıyorsunuz. AR&GE departmanımız yeni bir ürün geliştirdi. Normalde santralde kullanılmak üzere tasarlanmış çok ucuz güneş panellerini elektrik olmayan yerlerde kullanma imkanı verecek bir ürün. Bu uygulama dünyada ilk olacak. AR&GE çalışmaları bitmek üzere. Ürünü Şubat ayı sonunda CNR'da düzenlenecek Güneş Enerjisi'09 fuarında sergileyeceğiz.


Satışlarınız ne durumda?

İlgide artış oldu. Satışların artması için kanunların çıkarılması gerekiyor. 

  

Ateş Uğurel kimdir?

 


İstanbul Erkek Lisesinden mezun olan Ateş Uğurel yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı. Doktorasını Çevre Bilimleri dalında yaptı. 1995 yılında FORE Enerji'de kurucu ortak olarak başladığı çalışma hayatına aynı firmada devam etmektedir.
Elektrikport


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.