elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak |
Solar Impulse

Yakıt olarak sadece güneş enerjisini kullanan Solar Impulse adlı uçak, Amerika Birleşik Devletleri boyunca sadece güneşten gelen enerji ile uçmayı planlıyor. Projenin ilk aşaması için San Francisco'dan havalanan Solar Impulse, önümüzdeki haftalarda Phoenix, Dallas, St Louis, Washington ve New York'a uğrayacak.A- A+
07.05.2013 tarihli yazı 15570 kez okunmuştur.

Çalışması için gerekli olan tüm enerjisini güneşten alan Solar Impulse, Airbus A340 uçağıyla aynı kanat uzunluğuna sahip fakat verim elde edebilmek için ise ağırlığı sadece ortalama bir otomobilin ağırlığına eşit olacak şekilde tasarlandı.

Uçuş öncesi hazırlık için, yaklaşık 26 saat süren hem gece hem de gündüz uçuşu yapan ekip, 2015 yılında bir geliştirme ile dünya turu yapmayı hedefliyor.
  

Yolculuk Ne Zaman-Nerede Başladı?

San Francisco Körfezi'nde Moffett Havaalanı'ndan yerel saatle 06:12'de Phoenix'e yönüne doğru hareket eden Solar Impulse bu yolculuğunu 19 saatte tamamlayacak.

 Güneş Enerjili Uçakların Çalışmasına Dair Yararlı Bir Kaynak


 

Uçak Enerjisini Nasıl Sağlıyor?
 

► Uçağın kanatları ve gövdesi, üzerinde güneş ışığından verim elde edilen saatlerde bir dizi pili doldurmak için tasarlanmış yaklaşık 12 bin adet güneş piline sahip. Uçakta toplam 4 adet elektrik motoru bulunmaktadır ve bu motorlara güneş pilleri enerji sağlıyor.

► Solar Impulse'ın pilotluğunu bu projenin fikir ve yürütmesinden sorumlu Bertrand Piccard yapıyor. Piccard, geçmişinde, 1999 yılında, dünyanın etrafını sıcak hava balonuyla dolaşan ilk kişi olarak tanınıyor.

► 3 Mayıs 2013'de başlayan yolculuk, yakıtsız bir uçakla Amerika'yı boydan boya geçmek için yapılan ilk deneme olmasıyla önem taşıyor.

► Pilot Bertrand Piccard ve projede emeği geçen diğer bir isim Andre Borschberg, pekçok başka dünya rekoruna da imza attılar.

► İkili, 2010 yılında güneş enerjili bir hava aracıyla ilk gece uçuşu, 2011 yılında ilk uluslararası uçuş ve 2012'de de ilk kıtalararası uçuşu gerçekleştirdiler.

► Bu yolculukta ise uçağa dönüşümlü olarak bu iki isim pilotluk yapacaklar.

► Piccard ve Borschberg bu girişime, 'Temiz Kuşak İnisiyatifi' projesi adını veriyor. Proje, toplumu, siyasetçileri ve iş dünyasını yenilenebilir enerji teknolojileri kullanmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.


 

► İlginizi Çekebilir : Solar Impulse ile İlgili Görseller

 
  
Kaynak :
 
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.