elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş Enerjisi Teknolojisinde Bir Sonraki Adım

Güneş enerjisi ile ilgili teknolojiler sürekli gelişiyor. Aletleri güneşten yararlanarak şarj eden taşınabilir cihazlar, giderek daha küçük ve daha güçlü hale geliyor.A- A+
17.02.2011 tarihli yazı 8411 kez okunmuştur.

Taşınabilir solar şarj aletlerinin yeni bir neslini, bir dizüstü bilgisayara doğrudan takabiliyor ve kullanım sırasında, ihtiyaç duyduğu gücün dörtte birini sağlayabiliyorsunuz. Örneğin Powertraveller tarafından üretilen Solargorilla şarj aleti ayrıca, bulutların güneşi kapatmasıyla oluşan elektriksel ani voltaj yükselmelerini de düzeltebiliyor.Powertraveller başkanı Jerry Ranger, şarj aletinin önceki cihazlara göre daha düzenli bir şekilde, güneş enerjisinin yüksekçe bir oranını dönüştürebildiğini söylüyor. BBC'ye konuşan Ranger, "Eğer büyük, kocaman bir paneliniz varsa güç çıkışı alabilirsiniz, fakat bu kesinlikle pratik bir şey değil. Bu yüzden onu taşınabilir bir boyuta indirmeye ihtiyaç duyduk. Önceleri %15 civarında verim aldık, şimdilerde ise %20 oranında verimin eşiğindeyiz. Önümüzdeki aylar içinde, %22 civarında verime ulaşmayı hedefliyoruz." diyor.

Tüketiciler şu anda taşınabilir panelleri, yalnızca telefon veya müzik çalar gibi küçük cihazları şarj etmek için kullanabiliyor. Powertraveller; bir dizüstü bilgisayarı aynı anda hem çalıştıran hem de şarj eden, taşınabilir ve katlanabilir dört panelli solar dizisini piyasaya sürmeyi planlıyor. 2010 baharı için planlanan cihaz, AC veya DC çıkış sağlayan ilk ticari cihaz olacak.Ayrıca tüketiciler de gittikçe artan bir şekilde güneş enerjisini evde kullanmaya başladılar.Panel GücüSon yıllarda, evde küçük ölçekli elektrik üretiminde istikrarlı bir büyüme yaşandı. 2008 yılında önemli bir sıçrama oldu -kendi elektriğini üretmek isteyen insanların sayısı, sadece 12 ayda ikiye katlandı.Geleneksel olarak evler, güneşten gelen gücü alışılagelmiş güneş panelleri sayesinde toplar. Fakat bir Amerikan firması, hayal ettikleri panel gücünün yeni jenerasyonunu geliştirdi.

SRS Enerji, esnek ince film fotovoltaik hücrelerle kaplanan "solar güç" kiremitleri üretti. Çatı kiremitleri, güneş ışınlarının emilimini maksimuma çıkarmak için koyu mavi bir renkte ve satışa sunulmuş durumdalar. Kiremitler, teknolojinin nasıl yeni polimer ve kaplamalar formunda olduğunun bir örneği ve güneşe dayalı enerji miktarını artırmak için potansiyele sahip.Yıllar boyunca çoğu güneş hücreleri, güneş enerjisinin yalnızca altıda birini toplamak için uğraştı. Fakat Londra South Bank Üniversitesi, Binalarda Verimli ve Yenilenebilir Enerji Merkezi müdürü Profesör Tony Day'e göre daha yeni materyaller, güneş panellerine daha verimli hale dönüşmeleri için yardım ediyorlar."Laboratuvar testleri, geleneksel malzemelerle yaklaşık% 22-23 verimliliği ölçü alabileceğimizi gösteriyor. Malzemelerin yeni nesli ise laboratuvarda %30'a ve hatta bazı özel uygulamalarda %40'a doğru hareketlilik gösteriyor." diyor Day.

Işık TünelleriBritish Columbia Teknoloji Enstitüsü, pahalı güneş panellerinden vazgeçme kararı aldı ve kendi binalarından birinde yeni bir sistem test etti. Üniversite, her katta tünellerden tavan üstlerine ışığı yöneltmek için çatıya güneş saçakları kurdu.Her tünelde, bina etrafında ışığı sektirmesi için yüksek yansıtıcı bir kaplama bulunuyor. Ne zaman bir bulut geçse, floresan ışıkları güneş görünene kadar parlaklığı korumak için devreye giriyor.

British Columbia Üniversitesi'nde (UBC) bir araştırma mühendisi olan Allen Upward, geleneksel güneş enerjisi yöntemlerine göre sistemin 7 kat daha verimli olduğunu söylüyor. Upward, "Bir binayı aydınlatmak için kurulan bu sistem, elektrik üretmek için güneş panelleri kullanmaktan ve sonra o elektriği geri ışığa çevirmekten çok daha etkili." şeklinde konuşuyor.Güneşin potansiyeli, yararlanılan kısmının çok üstünde -Dünya güneşten, elektrikte kullandığımızdan 5,000 kat daha fazla enerji alıyor. Güneş çiftlikleri, kitlesel ölçekte çevreci güç elde etmek için tüm dünyaya yayılmış vaziyette.Emre GÜRBÜZ / Elektrikport


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.