elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş Enerjili Uçak |
''Puma AE Small UAS''

Kara ve deniz operasyonları için küçük insansız uçak sistemi tasarlayıcısı ve bir çok alanda çeşitli projeleri olan AeroVironment şirketinin bu sefer ki yeni buluşu “PUMA AE Small UAS”. WASP III ile başladığı insansız uçak sistemini sürekli geliştirerek serinin son ürününü piyasaya sürdü. PUMA AE Small UAS, 9 saatten fazla havada kalmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Detaylar haberimizde...A- A+
19.08.2013 tarihli yazı 9212 kez okunmuştur.
AeroVironment, PUMA AE Small UAS'nin güneş enerjili versiyonunu piyasaya sürdü. 2008 yılında hibrit bir yakıt hücresi ile çalışan modeli ile dokuz saatin üzerinde uçuş süresine ulaşmıştır. Ancak PUMA AE Small UAS'nin prototipi 9 saat ile 11 saat arasında havada kalmasıyla, standart pille çalıştırılan rakip uçağa göre uçuş süresinin oldukça yüksek olması dikkatleri üzerine çekiyor.
 
Güneş enerjili PUMA AE, ALTA şirketi tarafından üretilen ince film garyum arsenik (GaAs) güneş pillerini kullanmaktadır. AeroVironment üst düzey başkan yardımcısı Roy Minson'a göre, uçakta gereksiz ağırlık yok ise GaAs güneş pilleri uzun süreli uçuşlarda yeterli gücü üretebilir. Şirket, pil ömrünün uzun süre dayanıklı olması içi güneş pillerini kullanıyor. Ve bu sayede güneş pilleri, PUMA AE Small UAS uçağına 2-3 saatlik ek bir uçuş süresi koymaktadır. 

Güneş Enerjisini Kullanan Pratik Çözümler:
 

 


PUMA AE, 2008 yılından bu yana keşif ve gözetim amacıyla ABD askerleri tarafından istihbarat amacıyla kullanılmasına rağmen, bu yıl Temmuz ayında ticari amaçlar için FFA onayı sonrasında uçuşlar gerçekleştirdi. Bu deneme, el ile fırlatılan UAS uçağı için “Serbest Kategori” de bir ilk oldu. Ve ABD Hava Sahası'nda petrol sızıntıları ve okyanus araştırmaları gibi ticari görevlerin önü açılmış oldu. PUMA AE'nin sahibi olan şirket, bu yıl içerisinde uçağı Kuzey Kutup Dairesi içerisinde konuşlandırmayı planlıyor.
 
  


 

Güneş enerjisini kullanan PUMA AE, şu an araştırma ve geliştirme aşamasındadır. Fakat, AeroVironment gelecek yıl uçağı ticari olarak piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

 
► İlginizi Çekebilir: Güneş Enerjili Uçaklar


KAYNAK:

AeroVironment
Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.