elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş Enerjili Otobüs Durağı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, otobüs duraklarını güneş enerjisi ile aydınlatıyor.A- A+
17.06.2010 tarihli yazı 7950 kez okunmuştur.
Son zamanlarda çevrenize dikkatle bakarsanız ufakda olsa yenilenebilir enerjinin hayatınıza git gide girdiğini fark edebilirsiniz. Alternatif bir enerji kaynağı olmaktan çıkıp temel enerji kaynağı olarak kullanılmaya başlanan yenilenebilir enerji, günlük hayatın bir parçası olduğunu bu konudaki gelişmeler ile her gün göstermekte. Bunun bir örneği ise Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan otobüs duraklarının güneş enerjisi ile aydınlatılması.

Ortaya koyduğu farklı uygulamalarla 'Model Belediye' haline gelen Kayseri Büyükşehir Belediyesi, bir yeniliğe daha imza atarak otobüs duraklarını güneş enerjisi ile aydınlatmaya başladı.

İlk olarak Miralay Şehit Nazımbey Caddesi üzerindeki Mustafa Özgür İlköğretim Okulu önündeki otobüs durağında uygulamaya konulan sistemle gündüz depolanan güneş ışıklarıyla gece aydınlatma yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı bünyesinde imal edilen otobüs duraklarına, fotovoltatik sistemle çalışan ve şebeke elektriği ile hiçbir bağlantı bulunmayan güneş enerjili sistem entegre ediliyor. Gün boyu güneş enerjisini depolayan sistem, havanın kararmasıyla birlikte lambaların yanmasını sağlıyor. Yaz ve kış saati uygulamasına adaptasyon sağlamak amacıyla zaman ayarlayıcılı regülatörün kullanıldığı sistemde günlük aydınlatma süresi uzaktan kumanda ile ayarlanabiliyor.
Çalışma süresi şu anda 6 saat olan sistem, kış saati uygulamasına geçildiği anda 8 saate çıkarılacak. Şu anda deneme amaçlı olarak Mustafa Özgür İlköğretim Okulu önündeki durakta uygulamaya konulan sistem, önümüzdeki dönemde diğer duraklarda da yaygınlaştırılacak.

Bu uygulamanın daha kapsamlı ele alındığı bir proje ise ABD'nin San Fransisco kentinde 2013 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak. Bu projede güneş enerjisi ile çalışan ve kablosuz internet olanağı da sunan otobüs durakları hizmete girecek. Güneş enerjisi ile çalıştırılıcak durakların daha az enerji harcamaları için ise aydınlatmada LED lambalar kullanılacak ayrıca duraklar tarafından kullanılmayan enerji şehir şebekesine aktarılabiliyor.Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin önemli bir adım atarak bu tarz projeleri gerçekleştirmesi zamanla daha kapsamlı projelerinde olabileceği fikrini veriyor.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.