elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güler'den sanayicilere fırça!

TÜSİAD'ın verdiği seminerde konuşan Bakan Güler, elektriğin pahalı olduğunun söylendiğini, aynı iş adamlarının büyük bir kısmının da elektriğin ucuz bulduğunu söyledi.A- A+
22.05.2008 tarihli yazı 3455 kez okunmuştur.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) "Türkiye Enerji Stratejisi Dizisi No:1-2-3" başlıklı raporların tanıtımı dolayısıyla düzenlenen "Elektrik Enerjisi Stratejisi Değerlendirmeleri" seminerinde yaptığı konuşmada, göreve geldiklerinde doğal gazı pahalı kullanan doğal gaza bağımlı bir elektrik sektörüyle karşılaştıklarını, fiyatı düşürme konusunda çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Öncelikle doğal gaz anlaşmalarını masaya yatırdıklarını kaydeden Güler, "Türkiye'de Anayasayı değiştirmekten daha zordur. Hatta Anayasayı değiştirmek mümkündür, ikili anlaşmaları değiştirmek mümkün değildir. Biz 40 milyar metre küplük al ya da öde miktarını sildirdik, fiyatı aşağı çektik" diye konuştu.

Nükleer ihaleleriyle ilgili yaptıkları çalışmalara değinen Güler, "Dünyaya örnek olacak bir model. Diğer bakanlar, aynı modeli benden istiyor" dedi.

Rüzgar enerjisinde 48 bin megavatlık bir potansiyel çıktığını, buna karşın 78 bin megavatlık müracaat olduğunu ifade eden Güler, "15 bin megavat olmuş olsa, 15 milyar dolarlık da bir türbin sektörü ortaya çıkıyor. Şu anda otomotiv sektöründen daha büyük bir sektör ortaya çıktı" dedi.

Bakan Güler, üretimin özelleşeceğini, sadece iletimin kamuda olacağını ve kendisine göre iletimin dahi halka açılabileceğini dile getirerek, şunları kaydetti:


"Elektrikte şu anda istediğiniz fiyattan satıyorsunuz, hatta kendi üretiminizdekini bizden alıyorsunuz, yatırımcılar bizden alıyorlar, sizin ürettiğinizi biz yüksek fiyattan alıyoruz. Böyle bir yapı var. Hiç kimseden gık, ses çıkmıyor. 'Zarar ediyoruz, kapatacağız' filan diye ses çıkmıyor."

Verimlilik konusunda yaptıkları tüm çalışmalarda enerji verimliliği noktasında iyi olmadıklarına dikkat çeken Güler, "Sanayicimiz başta olmak üzere elektriği, enerjiyi kötü kullanıyoruz. OECD'ye göre 2, Japonya'ya karşı 4 kat kötüyüz" dedi.

Geçtiğimiz günlerde Küba'nın Enerji Bakanıyla bir araya geldiğini hatırlatan Güler, "Fidel Castro'nun, biraz da 68 kuşağının o devrimci şeyiyle söyleyeyim; o hepimizin beğendiği Fidel Castro, 11 milyon lambayı lise öğrencilerine vermiş, değiştirmişler. Bundan dolayı 1.200 megavatlık bir santral kazançları olmuş. Fidel Castro'nun, diğer ülkelerin yaptığı gibi verimli lamba kampanyasını birlikte yapalım, eğer arz güvenliğinden şikayet ediyorsak ki ediyoruz" diye konuştu.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.