elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güler:
“Enerji yatırımlarında büyük faaliyet başladı”

Doğal gaz şehiriçi dağıtım hattı bağlantı törenine katılmak üzere Bolu'ya gelen Güler burada yaptığı konuşmada Türkiye'de enerji yatırımlarında çok büyük bir faaliyetin başladığını kaydetti.A- A+
23.07.2008 tarihli yazı 2571 kez okunmuştur.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.Bolu'nun çok önemli bir kent olduğunu ifade eden Güler, ''doğal gaz yatırımını harekete geçiriyoruz. Doğal gazı Bolu'ya getirdik. Epey maceralı oldu bu süreç. Birkaç kere ihalesi iptal edildi. Aslında daha önce gelecekti bazı yanlışlıklara izin vermediğimiz için biraz zaman aldı. Ama çok şükür sözümüzde durduk. Doğal gazı getirdik ve bugün de kullanmaya başlayacağız'' diye konuştu.

Türkiye'de enerji yatırımlarında çok büyük bir faaliyetin başladığını kaydeden Bakan Güler, şunları söyledi:
''Şu anda 30 milyar dolarlık bir elektrik üretimiyle ilgili başlayan, devam eden ve biten, bizim dönemimizde başlayan bir yatırım paketini harekete geçirdik. Bunların içerisinde en önemlisi yenilenebilir enerjiler. Boşa akan akarsulardan elektrik elde etmek. Boşa esen rüzgarları harekete geçirmek. Kullanmadığımız jeotermal kaynakları ekonomimizin hizmetine sunmak. Güneş enerjisi ile ilgili olarak çok önemli bir hareket başlattık. Kanun sayın Cumhurbaşkanımızın tasdikinden geçerse güneş enerjisi de çok geniş olarak kullanılacak. Kömürle ilgili olarak da özellikle Bolu ve Göynük'te bununla ilgili olarak çalışmalar var. Burada en önemlisi jeotermal. Yenilenebilir ile birlikte enerji verimliliğiyle ilgili çalışmamız var.''-PETROL FİYATLARINDA VERGİNİN PAYI-Bakan Güler, 100 vatlık ampuller yerine 20 vatlıklarla aynı ışıltıyı ve aynı aydınlatmayı sağlayan verimli ampullerin kullanımının yaygınlaşmaya başladığını ifade ederek, ''Özellikle hanımlar bu konuda çok hassaslar. Hemen hemen herkes bu değişikliği yaptı. Bundan dolayı her bir lambanın da değişmesi, yani 100 vatlığı söküp 20 vatlık verimliyi kullandığınız zaman aynı yaşam kalitesi oluyor. Fakat bunun yanı sıra iki tane ağaç dikmiş gibi oluyorsunuz. Çünkü karbondioksit üretmiyor. Bunu yaptığımız zaman iki Keban Barajı karımız olacak. Dışarıya da para ödememiş olacağız. Küresel ısınmayı da önlemiş olacağız. Bunlar önemli projeler'' diye konuştu.Bir soru üzerine Türkiye'deki yüksek petrol fiyatlarını da değerlendiren Bakan Güler, ''Bu konu vergi ile ilgili olan bir mesele. Bununla ilgili olarak Maliye Bakanlığımız bir çalışma yapıyor. Maliye Bakanımız ve Hazineden Sorumlu Devlet Bakanımızla bunu görüşeceğiz. Bir vergi sorunu bu. Bizimle alakası yok'' dedi.En sıcak günlerin yaşandığını kaydeden Bakan Güler, ''Gerçekten 40 derecelerin üzerinde Türkiye, her tarafta... Çok şükür aldığımız önlemlerle yönetiyoruz. Dikkat ederseniz 25 çeyrektir büyüyen bir Türkiye var. Büyüyen Türkiye'nin elektrik ihtiyacı, ihracat, turizm ihtiyacını şu ana kadar çok şükür yönettik. Bundan sonra da yürüyecek. Dolayısıyla klimalarla ilgili olarak da vatandaşlarımızın A ve A plus dediğimiz beyaz eşyada onları kullanırlarsa kendileri için de çok önemli olur. Çünkü verimli çalışanlar onlar.'' diye konuştu.Bakan Güler, bazı barajlardaki su miktarının geçen seneden daha az olduğunu kaydederek, ''Ama bunu da yönetiyoruz. Bütün mesele verimlilik. Ana kelime verimlilik. Devir verimlilik dönemi'' dedi.

Kaynak: RotahaberANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.