elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

"Gelecek İçin Bilişim Semineri" düzenlendi

TÜBİSAD, "Gelecek İçin Bilişim KOBİ e-Dönüşüm Projesi " kapsamında KOBİ’lerin vizyonunu değiştirmek ve teknolojik kapasitelerini artırmak için seminerler düzenliyor.A- A+
04.06.2010 tarihli yazı 3314 kez okunmuştur.

TÜBİSAD, KOBİ'lerin teknolojiden daha fazla ve etkin bir şekilde yararlanmaları ile verimliliklerini ve buna bağlı olarak ekonomiye katma değerlerinin artmasını sağlamak üzere düzenlediği seminerlerini sürdürüyor.

Bilişim Sanayicileri Derneği(TÜBİSAD), KOBİ'lerin teknolojiden en fazla şekilde faydalanmalarını ve maliyetlerini azaltarak verimliliklerini arttırmaları için Intel, Microsoft, Avea, Türk Telekom ve TT Net'in katkılarıyla hayata geçirdiği "Gelecek İçin Bilişim KOBİ e-Dönüşüm Projesi" kapsamında KOBİ'lere yönelik seminerlerden birini Eskişehir'de gerçekleştirdi.
Proje kapsamında KOBİ Seminerleri'nin ikinci durağı 2 Haziran Çarşamba günü Eskişehir'de oldu. Anadolu Üniversitesi'nde gerçekleştirilen seminere Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş M. Özaydemir, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, Ekonomist Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu ve Microsoft Genel Müdür Yardımcısı Mehtap Araşan'ın yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi, gazeteci Doç. Dr. Deniz Gökçe de konuk konuşmacı olarak katıldı.
Seminerde Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş M. Özaydemir, açılış konuşmasında Dünya Ekonomik Forumu'nun 2009 yılı raporlarına göre Türkiye'nin bilişim kullanımında birçok ülkeye göre geride olduğunu, bu yılki raporlarına göre de 133 ülke arasında 69. sırada yer aldığını belirtti. Türkiye'de bilişim kullanımının kamu ve özel sektörde her alanda artması gerektiğini anlatan Özaydemir, bunun için devlet desteğine de ihtiyaç olduğunu vurguladı. Türkiye'de KOBİ'lerin üretim yaptığını ama müşteri bulmak konusunda yakındığını söyleyen Özaydemir, günümüzde artık müşteri beklemek yerine müşterinin ayağına gitmeleri gerektiğini, bunun için de internetin önemli bir araç olduğunu kaydetti.

Özaydemir'in ardından söz alan TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, proje kapsamında Türkiye'de KOBİ'lerin bilişim teknolojilerine bakışına ve teknoloji kullanımına ışık tutmak amacıyla gerçekleştirdikleri Türkiye'nin ilk KOBİ bilişim araştırmasının çarpıcı sonuçlarına değindi. Gelecek İçin Bilişim KOBİ Araştırması, KOBİ'lerin bilişim teknolojilerini şirketleri için önemli araçlar arasında en son sıraya koyduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre ülkemizde her 3 KOBİ'den birinin teknolojiyi nasıl kullanacağı konusunda bilgisi bulunmuyor. 4 KOBİ'den sadece 1'i web sitesi sahibi iken KOBİ'lerin yarıdan fazlası e-posta kullanmıyor. Gürsoy, 'Bu sonuçlar, KOBİ'lerin verimliliğinin ve ekonomiye kattıkları değerin neden bu denli düşük olduğunu net biçimde gösteriyor. TÜBİSAD olarak Gelecek İçin Bilişim KOBİ e-Dönüşüm Projesi ile KOBİ'lerin vizyonunu değiştirmek ve teknolojik kapasitelerini artırmak için büyük bir adım atıyoruz' diye konuştu.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.