elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Geleceğin trafik sorununa çevre dostu çözüm

Amerikan otomotiv devi General Motors (GM), yoğun şehirleşmenin beraberinde getirdiği trafik sorununu hafifletmek için elektrikle çalışan EN-V modelini geliştirdi.A- A+
16.05.2010 tarihli yazı 4740 kez okunmuştur.

Sıra dışı özellikleriyle dikkat çeken çevre dostu konsept model, GM ve stratejik ortağı Shanghai Automotive Industry Corp. Group'un ortak bir çalışması. World Expo 2010 Şanghay'da 15 Ekim'e kadar sergilenecek olan EN-V, üç farklı modelle 2030'da kentlerde boy gösterecek.

EN-V, insanların şehir merkezlerinde yolculuk yapmalarını amaçlayan çok küçük, iki koltuklu ve iki tekerlekli bir araç. GPS ve araçtan araca iletişim sayesinde, sürüş güzergâhını kendisi seçebiliyor. EN-V'nin çevresindeki kameralar ve sensörler, değişen bir ortama tepki vermesine ve kazalardan kaçınmasına imkan sağlıyor.

Tekerleklerin içinde bulunan elektrikli motorlar, lityum-iyon bataryalardan güç alıyor. Menzili 40 kilometre olan araç, bir prize takılarak şarj ediliyor. Ağırlığının 500 kilogramla sınırlı tutulması için yapısında karbon fiber ve Lexan kullanılmış.

Kendi kendini kumanda edebilme özelliği, EN-V'nin gerçek zamanlı trafik bilgisi doğrultusunda en hızlı güzergahı otomatik olarak seçmesini sağlıyor. Bu özellik, trafik sıkışıklığını azaltmayı vaat ediyor.

2030'da 8 milyar olması beklenen dünya nüfusunun yüzde 60'tan fazlasının şehirlerde yaşıyor olacağına dikkat çeken GM uzmanları, trafik sıkışıklığı için en ümit verici çözümlerden birisi olarak EN-V'yi gösteriyor.Ekotrent


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.