elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Geleceğin otomobili hidromobil otomobil

Hidrojen enerjisi ile çalışan otomobil 'Poseidon 2' bugün kamuoyuna tanıtıldı. geleceğin otomobili olarak sunulan 'Poseidon 2' çalıştırılamayınca gösteri turunu atamadı.A- A+
20.08.2008 tarihli yazı 2467 kez okunmuştur.


Çevreci özelliği nedeniyle geleceğin otomobili olarak sunulan 'Poseidon 2' çalıştırılamayınca gösteri turunu atamadı.Önümüzdeki günlerde düzenlenecek Hidrojen Arabaları Yarışı'nda (Hidromobil 2008) Makine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi Hidromobil ekibi ''Poseidon 2'' ile yarışacak. Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında MMO İzmir Şube Başkanı Mehmet Özsakarya, yarışma için hazırlanan araç ve ekip hakkında bilgi verdi. Özsakarya, ''Formula G Güneş Arabaları Yarışı'' ile 'Hidromobil Hidrojen Arabaları Yarışı'nın 25-31 Ağustos'ta İzmir'de yapılacağını belirtti.MMO İzmir Şubesi'nin Hidromobil grubunun İzmir'den yarışa katılan tek ekip olduğunu söyleyen Özsakarya, ''Oda olarak yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına önem veriyoruz. Yarışmaya alternatif enerji kaynaklarının kamuoyuna tanıtılmasına ve gençlerin çevreci enerjiler hakkında bilgi sahibi olmasına katkı sağlayan bir organizasyon olması nedeniyle katılıyoruz'' dedi.

Özsakarya, yarışa katılacakları hidrojen enerjili Poseidon 2'yi Ege, Dokuz Eylül, Celal Bayar üniversiteleri ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün makine ve endüstri mühendisliği bölümünde okuyan öğrenci komisyonu üyelerinin 11 aylık çalışmayla oluşturduğunu belirtti. Aracın motoruna, yakıt hücresine giren saf hidrojenle üretilen elektrik sayesinde hareket verildiğini anlatan Özsakarya, şöyle konuştu:
"Hidrojenin havadaki oksijenle birleşmesi sonucu atık olarak saf su açığa çıkıyor. Aracın tasarım ve üretimi 24 öğrenci tarafından bir akademik ve 6 teknik danışman desteğinde yapıldı. 50 kilometre hıza ulaşabiliyor. Maliyeti yaklaşık 70 bin YTL."

Basın toplantısının ardından deneme sürüşü yapılmak istendi. Ancak yaşanan teknik bir arıza nedeniyle araç çalıştırılamadı. Proje üzerinde çalışan öğrencilerin uzun süren çabasına rağmen çalıştıramayan otomobil, gösteri turu atamadı.
Kaynak: İHA
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.