elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Fütüristler Zirvesi'nde gündem nano teknoloji

Fütüristler Derneği'nin haziran ayında düzenleyeceği Fütüristler Zirvesi'nin ana teması nano teknoloji olacak.A- A+
15.04.2009 tarihli yazı 2283 kez okunmuştur.

Fütüristler Derneği'nin haziran ayında düzenleyeceği "Fütüristler Zirvesi 2009"a geleceğin iş yapış biçimleri damgasını vuracak. Ana teması nano teknoloji olacak zirvede nano teknolojinin sektörleri nasıl değiştireceği ve ne gibi fırsatlar sunduğu masaya yatırılacak. Yeni çağda nano teknolojilerin çok önemli olacağını vurgulayan Türkiye Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan, "Nano teknoloji dünyayı değiştirmek için siren çala çala gelirken, bizim de buna ayak uydurmamız lâzım" dedi.M-Gen Gelecek Planlama Merkezi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Fütüristler Zirvesi 2009, "Nano gelecek, her şey değişecek" sloganıyla, 25 Haziran'da İş Sanat Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.Zirvenin tanıtımı amacıyla dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan, dünyanın bilgi çağını kapatıp yeni bir çağa girmesinin sancılarını yaşadığını, bu süreçte iş yapış biçimlerinin de büyük ölçüde değişeceğini söyledi. Tarhan, "sibernasyon" (üretimin elektronik beyinler ve kendi kendini düzenleyen makinelerle yapılması) adı verilen bu yeni çağda bilgi ve teknolojiye önem veren toplumların başarılı ve mutlu olacağını, zirvenin de tam bu geçiş döneminde neler yapılabileceğini ve geleceği tasarlamayı ele alacağını belirtti. Tarhan, "İnternetin tetiklediği dijital devrimle tanıştığımız 'bilgi çağı'nı kapattık. Sonuçta hepimiz şu anda yaşadığımız sürece 'kriz' var diyoruz. Aslında hepimiz evrim geçiriyoruz. Şimdi sibernasyon, 'akıl-zeka çağı' başlıyor. Dünya bilgi çağından sonra bir kez daha ve tümüyle başkalaşacak. Bunu da en fazla nano teknoloji yapacak" diye konuştu.Ufuk Tarhan, nano teknoloji ile birlikte yaşanacak değişikliklerin bu zirve sayesinde daha net görünebileceğini kaydetti.

İş yapış biçimleri değişecek


Krizden sonra fırsatlarla dolu yepyeni bir dünyada yaşanacağının altını çizen Tarhan, Fütüristler Zirvesi 2009'un da katılımcılara bu fırsatları anlatacağını belirtti. Zirvenin iş dünyasını hedef aldığına dikkat çeken Tarhan, "Yeni dünyada iş yapış biçimleri de değişecek. Tüm sektörler buna uyum sağlayarak daha verimli üretim biçimleri geliştirebilir, insanlar daha mutlu olabilir. Gıda, enerji, perakende gibi bir çok alanda müthiş fırsatlar var" dedi. "Gelecek oluşmuş bir şey değil. Onu biz şekillendireceğiz" diyen Tarhan, pratik, yaratıcı bir zekaya sahip olan Türk toplumunun da bu yeni çağda etkin olacağına inandığını söyledi.Fütüristler Derneği'nin üye sayısının 135 olduğunu anlatan Tarhan, derneğe iş dünyasının da büyük ilgisi olduğunu belirterek, "Faruk Eczacıbaşı, Jak Nahum gibi bir çok işadamının yanısıra farklı mesleklerden bir çok kişi var. Geçtiğimiz yıl düzenlenen zirveye katılanların yüzde 60'ı iş dünyasının temsilcileriydi" diye konuştu.
Zirvenin onur konuşmacısı ışınlanacak


Fütüristler Zirvesi 2009'un onur konuşmacısı Bill Gates'ten Bill Clinton'a kadar pek çok fanatik taraftarı olan Wall Street Journal'ın "huzursuz dahi" ve Forbes'un "en büyük düşünen makine" olarak nitelendirdiği Ray Kurzweil olacak. Zirveye, "ışınlama" yöntemiyle katılacak olan Kurzweil, bire bir gerçek ölçekte olacak ve soruları yanıtlayacak. Ayrıca Da Vinci Enstitüsü İcra Kurulu Başkanı ve Baş Fütürist'i Thomas Frey ile Birleşmiş Milletler Milennium Projesi Başkanı, Gelecek Durum Endeksi Proje Direktörü Jerome G. Glenn de zirvede ana konuşmacı olarak yer alacak.Kaynak: Referans


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.