elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

FİBER HIZINDA BAKIR

Fiber optik her ne kadar büyük ölçekteki verileri uzun mesafelere göndermek için en ideal yol olsa da, fiberi milyonlarca ayrı eve göndermek pahalı bir inşa projesi haline geliyor. Şimdilik veriler için daha hızlı geniş bant arayışı, sadece var olan bakır altyapısını kullanmak için daha iyi yollar aramayı içeriyor.A- A+
20.10.2011 tarihli yazı 6016 kez okunmuştur.

Örneğin, telefon hatlarından gelişen dijital abone hatları (DSL) gibi. Alcatel-Lucent şu an saniyede 20-30 megabitlik iletişimle birçok DSL abonesini ve kablolu modem kullanıcısını sınırlayan sistemin hızını 3 katından daha fazlaya çıkartacak olan teknolojiyi geliştirdi.Eylül'ün sonunda Paris'teki Broadband World Forum'da, Alcatel-Lucent günümüzdeki çok hızlı DSL teknolojisinin geliştirilmiş versiyonu olan VDSL2 olarak adlandırılan teknolojiyi, vektörleme ile kullanıma sunacağını açıkladı. Vektörleme aynı anda birçok kullanıcı bakır kablo hattındaki sinyalin birbirine karışma oranını düşürerek geniş bant hızını 100 mbps'nin üzerine çıkaran bir teknoloji. Fiber hatları evlerde kullanmak saniyede birkaç megabitlik iletişim hızı sağlarken VDSL2 vektörleme normal telefon hatlarını da kullanabiliyor.Michael Peeters,Alcatel-Lucent kablo hattı bölümü teknoloji şefi, su anki taşıyıcı alt yapısının herhangi bir bakıma ihtiyaç duymadan VDSL2 vektörlemesine uyum sağladığını söylüyor. Ancak bir kullanıcıya giden sinyalin bir kısmı diğer kullanıcınınkine karışabiliyor ve kesişen konuşma olarak bilinen durum gerçekleşiyor.Bu durum bilgi transfer eden sinyali tahrip ederek bant genişliğinin azalmasına yol açıyor.Peeters "Kesişen konuşma bir sinyalin diğerine ne kadar karıştığını belirleyebildiğiniz sürece teorik olarak tamamen giderilebilen bir sorun. Sinyalin karışan kısmı, bilgisayara kurulan bir program sayesinde iptal edilerek sorun giderilebiliyor." diyor.

Yeni VDSL2 şemasında kesişen konuşma miktarı her hat için hata vektörleri sayesinde belirleniyor ve oranın tüm hatlar için minimize edilmesi sağlanıyor. Peeters, VDSL2 vektörlemesi için bu hesaplamaya oldukça ihtiyaç duyuluyor çünkü düşünülmesi gereken bir çok sinyal karışım ölçümü mevcut. 4 8 hatlar için bu hesaplamanın bir PlayStation 3 kadar işlemci gücüne ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.Ancak fiber için gereken kazma maliyeti ve silikonun düşen fiyatı dikkate alındığında VDSL2'yi vektörleme ile kullanmanın eve kadar fiber optik hattı döşeme fiyatının 3'te birine ulaşmayacağı belirleniyor.DSL yeniliklerini 90'ların başından beri sürdüren IEEE dostu John Cioffi liderliğindeki Stanford araştırmacıları 2001 yılında kesişen konuşma problemini birçok hat için tek seferde giderbilen vektörleme uygulamaları için metodlar geliştirmeye başladı. Cioffi bakır kablo geniş bantının uzun süre kullanımda olacağı konusunda ikna olmuştu. Endüstri, onun yeni genişbant teknoloji şirketi Asya'nın dünya çapında ki DSL hatlarındaki 2006 da 5 milyon seviyesinde olan hızlandırmayı 45 milyon seviyesine ulaştırabileceği konusunda hemfikir.

Cioffi kendisinin ilk defa bakır kablo ağları hakkındaki standartları önerdiği 90'ların başında bile insanların fiber ağları evlere taşıma hakkında konuştuklarını söylüyor. Ancak gelişmiş ülkelerin çoğunda evlere kadar ulaşabilen fiber ağlar tüm geniş bant kullanıcılarının %5'ini oluşturuyordu. "Ayrıca maliyet oldukça fazlaydı Amerika'daki her eve fiber hat döşemenin 250 milyon dolara mal olacağı, bu işlemin dünya çapında gerçekleştirilmesi ise bu sayıyı trilyonlara ulaştıracağı düşünülüyordu." diyor Cioffi.Belgacom fiyatları kabul ediyor. Belçika telefon operatörü VDSL2 vektörlemesini kendi ulusal ağında kullanan ilk operatör olacak ve 2013 te 1 milyon abonesinin %85'ine bu teknolojiyi sunmayı hedefliyor.Belgacom şu anda standartları destekleyen 19 000 caddede 900 000 kullanıcısı için VDSL2'yi vektörleme olmadan kullanıyor. Temel VDSL2 400 metre içerisinde 20 ile 30 megabit seviyesinde değişen bir genişbant veri ağına sahip.diyor Peeters. Belgacom'daki iş dönüştürme ikinci başkanı Wim De Meyer, abonelerinin %60'ının 400 metrelik hatlar arasında bulduğunu ve DSL bant genişliğinin 100 Mbps'ye ulaştığını görebildiklerini söylüyor. Ayrıca mesafe arttıkça bağlantı hızının azalmasına rağmen hattın başından 1200 metre uzaklıktaki bir kullanıcının bile 40 Mbps ve üzerinde bir indirme hızına ulaşabileceğini düşünüyor.

De Meyer bu yıl bakıra olan talepte, fiber optik ağa oranla, genişbant servislerini cesaretlendiren bir artış gördüğünü söylüyor. "İnsanlar bugünün ekonomik iklimine göre var olan altyapıyı nasıl kullanabilecekleri konusunda konuşuyorlar" diye belirtiyor. De Meyer, Belgacom fiber ağları kurmaya 2003 yılında başladı. "Bugün merkezi ofisler ve caddeler arasında 16000 kilometreden daha fazla uzunlukta bir fiber ağa sahip olduklarını söylüyor. Alcatel-Lucent'in yeni vektörleme teknolojisini son birkaç yüz metrelik bakır hattı için adapte etmek Belgacom için mantıklı bir durum çünkü telekom firmanın yeni güçlendirmeyi yapabilmesi için sadece hat başlarındaki ekipmanı adapte etmesi yeterli.Alcatel-Lucent vektörleme teknolojisini VDSL2 kullanan bir avuç dolusu başka taşıyıcılarla da test etmeye başladı bile.Alican YEKSAN


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.