elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Faturalara İHD yansımaya devam edecek

TEDAŞ'ın dağıtım hatlarını yenilemek ve arızaları gidermek için kullandığı "işletme hakkı devir bedeli" uygulaması 5 yıl daha devam edecek.A- A+
09.07.2008 tarihli yazı 3436 kez okunmuştur.


TEDAŞ özelleştirmeyle bu hakkını özel şirketlere bırakacakken, sabitlenen işletme hakkı devir bedeli elektrik fiyatlarına zam gelse bile değişmeyecek.Her dağıtım bölgesi için işletme hakkı devir bedeli ayrı ayrı belirlenirken, bu hesaplamada dağıtım bölgelerinin yatırım ihtiyacının göz önüne alındığı belirtildi. İHD bedeli aynı zamanda TEDAŞ'ın geçmişte yaptığı yatırımların da finansmanını içeriyor. Şirketleşmeden bugüne kadar tahsil ettiği İHD bedelini kendisi kullanan TEDAŞ, şirketleri satarken bu bedelleri kullanma hakkını da özel sektör şirketine bırakacak. Böylelikle yapılan ilk iki dağıtım ihalesi özelleştirmesini kazanan Sabancı-Verbund ortaklığı 5 yıl sonunda 210 milyon YTL, Akkök-Cez ortaklığı da 70 milyon YTL işletme hakkı devir bedeli alacak.Ancak elektrik faturalarındaki "amortisman bedeli yükü" ise kaldırıldı. Elektrik faturalarında İHD bedeli ayrı bir kalem halinde gözükmüyor. İHD bedelinin faturalara "dağıtım bedeli" bölümü altında yansıtılıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) faturalardaki dağıtım bedelini tespit ederken, İHD bedelinin göz önünde bulundurulan bir kalem olduğu ifade edildi.Özel sektör yetkilileri, İHD bedelinin tüketiciye ek bir yük getirmeyeceğini belirterek örneğin aylık 200 kwh'lik tüketimi olan 4 kişilik bir hanenin faturasında ortalama yüzde 1'i oranında payı bulunduğunu belirtti.

200 kwh'lik bir tüketim için 50 YTL civarında bir fatura hesaplanıyor. Bu durumda İHD bedeli 50 Ykr'ye karşılık geliyor. Yetkililer, 5 yıl boyunca elektrik fiyatlarına zam yapılsa bile bu bedellerde bir artırıma gidilmeyeceğini belirterek, bunların önceden belirlenen sabit değerler olduğunu ifade ettiler.

Rereferans

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.