elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Faizlerle birlikte petrol fiyatları da artabilir

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Dönem Başkanı Şekip Halil, avro bölgesinde faizlerin artırılması halinde bu hafta petrol fiyatlarının daha da artabileceği uyarısında bulundu.A- A+
02.07.2008 tarihli yazı 2337 kez okunmuştur.
İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan 19. Dünya Petrol Kongresi'ne katılan Halil, BBC'ye verdiği demeçte, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz oranını artırmasının ABD dolarının değerini daha fazla düşürmesiyle petrol fiyatlarının yükselmesine yol açmasını beklediğini söyledi.
ABD dolarının değer kaybının petrol fiyatlarını artırdığını ve Suudi Arabistan'ın üretimini artırmasının fiyatları düşürmediğini belirterek, petrol üretiminin artırılmasına karşı çıkan Halil, ''Fiyatlar düşmek yerine yükseldi, çünkü piyasa algısı doların gelecekte değer kaybının süreceği yönünde'' dedi.

AMB, enflasyonu kontrol altında tutmak için yüzde 4 olan faiz oranını artırabileceği işaretini verirken, bazı uzmanlar AMB'nin faiz oranını yüzde 4,25'e çıkarabileceği tahmininde bulunuyor.

-ENİ ÜST YÖNETİCİSİ-

Bu arada İtalya'nın en büyük petrol ve doğal gaz şirketi Eni'nin üst yöneticisi Paolo Scaroni, ''Batılı ülkeler petrol taleplerini dizginlemediği sürece, rekor seviyedeki petrol fiyatlarının yükselişini sürdüreceğini'' söyledi.

Scaroni, La Repubblica gazetesine verdiği demeçte, ''Fiyatlar, Batı'nın talebinde düzeltme oluncaya kadar yükselmeye devam edecek'' dedi.

Petrol fiyatlarının güçlü talep ve spekülasyonlar nedeniyle 200 dolara kadar yükselebileceğini ya da Ağustos ayında 120 dolara gerileyebileceğini ifade eden Scaroni, ''Hiçbirşey doğrusal ya da önceden belirlenmiş değildir'' diye konuştu.Scaroni, Amerikalı tüketicilerin araçla seyahati azaltarak, trenleri ya da küçük otomobil satın almayı tercih ederek enerji talebini kısma çabası içinde olduğunu kaydetti.Kaynak: AA
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.