elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Eviniz ısınırken cebiniz yanmasın

Maliyetlerin günden güne daha da fazlaşarak artığı günümüz koşullarında artık imkanlarımız ve bir takım sorumluluklarımızdan dolayı tasarruf yapmak zorundayız. Evi ısıtmak ve ısıyı korumanın yolları;A- A+
05.05.2010 tarihli yazı 2120 kez okunmuştur.

Maliyetlerin günden güne daha da fazlaşarak artığı günümüz koşullarında artık imkanlarımız ve bir takım sorumluluklarımızdan dolayı tasarruf yapmak zorundayız. Bu doğrultuda atacağımız adımlara öncelikle evimizdeki ısıyı nereden nasıl kaybediyoruz onu çözmek gerekiyor.

Basit önlemlerle evinizi sıcak tutabilir ve ısı kaybını önleyebilirsiniz. İşte evinizi nasıl sıcak sıcak tutabileceğinizle ilgili 10 madde;

■ Binalarda enerjinin %40'ı yalıtımsız dış duvarlar nedeniyle kaybedildiği için evimizin dış cephesini cam yünü, plastik köpük gibi malzemelerle yalıtarak önemli derecede tasarruf sağlamış oluruz.

■ Pencereler ve kapılar evimizdeki ısının dörtte birinin kaybına neden olduğundan çift cam veya ısıcam tercih ederek ısı kaybını yarı yarıya azaltabiliriz.

■ Pencere kenarları, kapı altları gibi sızıntı olabilecek yerlerde pencere bandı veya sünger kullanarak ısı tasarrufu sağlamamız mümkün.

■ Kış aylarında perdelerimizi kapalı tutarak ısının dışarı çıkışını engellemiş oluruz.

■ Gündüzleri güneş ışığını doğrudan alan pencerelerimizin perdelerini açık tutarak gün ışığından ve ısısından faydalanabiliriz

■ Radyatörlerin ısı akışına engel olmamak için önlerini mobilyalarla ya da uzun perdelerle kapatmamalıyız.

ISIYI NEREDEN NE KADAR KAYBEDİYORUZ?

YALITIMSIZ DIŞ DUVAR. %40


PENCERE %30


DIŞ KAPILAR %17


ÇATI %7


ZEMİN %6

■ Radyatörlerden çıkan ısı, radyatörün arkasındaki duvarı ısıttığından dışarıya olan ısı kaybını önlemek için alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirebiliriz.

■ Kullanılmayan odaları düşük ısıda tutarsak, odaları tekrar ısıtmak zorunda kalmayız böylece daha fazla enerji harcamamış oluruz.

■ Apartmanın sıcak olması evimizin sıcaklığını da etkileyeceği için, apartman giriş kapılarının çift ya da otomatik olması ve kış aylarında kapalı tutulması ısı tasarrufu açısından önemlidir.

■ Binalarda kuzey ve güneye bakan taraflarda güneş ışınları sebebiyle büyük sıcaklık farkları olduğundan odaların sıcaklığının artması halinde cam açmak yerine radyatörün musluğunu kısarak enerji tasarrufu sağlamamız mümkündür.

HANGİ MEKANDA NE KADAR SICAKLIK İDEALDİR?

Oturma Odası: 22 °C


Yatak Odası: 20 °C


Antreler: 18 °C


Garaj ve Depolar: 5-15 °C


Not: Sıcaklığın 1 °C'lik düşürülmesi yüzde


6'lık yakıt tasarrufu sağlar.Kaynak: ekoternt


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.