elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ermenistan elektrik ithalatı için başvurdu

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşeceği yönündeki sinyaller, uluslararası yatırımcıları harekete geçirdi. Ermenistan elektrik ithalatı için EPDK'ya başvurdu.A- A+
08.08.2008 tarihli yazı 3645 kez okunmuştur.


Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşeceği yönündeki sinyaller, uluslararası yatırımcıları harekete geçirdi. Rusya'nın önde gelen enerji kartellerinden Inter Rau, Ermenistan'dan Türkiye'ye elektrik getirmek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) resmen başvurdu.

EPDK, konu hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Türkiye Elektrik İletim AŞ'yi (TEİAŞ) de bilgilendirdi. Enerji Bakanlığı ve EPDK, Inter Rau'ya herhangi bir yanıt vermedi. Enerji Bakanlığı yetkilileri, Inter Rau'nun büyük hissedarı olduğu Türkiye'de yerleşik TGR Elektrik aracılığıyla ithalat yapmak istediğini söyledi. Yetkililer, iki ülke arasındaki iletim sisteminde bazı farklılıklar olduğuna işaret ederek, "Bunun için Kars'a bir trafo konulması gerekiyor. İthalata karar verilirse bu teknik sorun çok kolay aşılabilir" dedi.

Enerji Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre Kars'a trafo konulmasının ardından Ermenistan'dan Türkiye'ye yılda 1 milyar kilovatsaat elektrik getirilebilir.

Uzmanlar, elektrik sektörüne ilişkin son çıkan yasada, 'izole bölge besleme' yöntemiyle elektrik ithalatına izin verildiğini anımsatarak, "Diyelim ki ithalat konusunda anlaşıldı. Kars ve çevresi, Türkiye elektrik sisteminden yalıtılır. Ermenistan'dan ithal edilen elektrik, bölgeyi besler" dedi.Kaynak: Sabah
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.