elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Erdoğan:
IMF ile anlaşma olmaması Türk ekonomisinin sonu değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şu anda IMF ile bir anlaşma olmamasının Türk ekonomisinin sonu olmadığını söyledi.A- A+
09.10.2009 tarihli yazı 2129 kez okunmuştur.
Uluslararası haber kanalı CNBC televizyonuna verdiği ve bu sabah yayımlanan mülakatta Başbakan Erdoğan, uluslararası ilişkiler ve ekonomide IMF ile ilişkilerden yarar sağlanılmadığının söylenemeyeceğini ifade etti. Ülkelerin, denetimde uluslararası bir kurumun yardımına ihtiyacının olduğunu ve IMF'nin de bu rolü oynadığını belirten Erdoğan, başka bir kuruluşun da bu amacı yerine getirebileceğine işaret etti.


Bu noktada IMF ile bir anlaşmaya varmanın toparlanma sürecini hızlandırabileceğini dile getiren Erdoğan, "Şu anda IMF ile bir anlaşma olmaması Türk ekonomisinin sonu değil, çünkü 1990'lı yıllarla 2000-2001 yıllarında Türkiye, krizlerden tecrübe kazandı. Şu an yaşanılan krize baktığınızda, Türkiye'de tek bir banka bile iflas etmedi" dedi.
MERKEZ BANKASININ BAĞIMSIZLIĞI


"Birçok kişi Merkez Bankası'nın bağımsızlığının kritik bir önemi olduğunu düşünüyor. Siz de böyle düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruya Başbakan Erdoğan, "Buna katılmak da mümkün, katılmamak da mümkün" yanıtını verdi. Merkez Bankası'nın bağımsızlığından ne anlaşıldığını düşünmek gerektiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:


"Enflasyon düzenlemeleri Merkez Bankasınca yapılıyor. Eğer bunlar yanlış olursa, Merkez Bankası ne yapacak? Bu çok önemli, çünkü Merkez Bankasının yapacağı çok fazla bir şey yok. Merkez Bankası (Hükümet şu kararları alırsa enflasyon düzelir) diyor. Kararları aldık düzelmedi, o zaman ne olacak?"


Nihayetinde sorumluluğun hükümette olduğunu belirten Erdoğan, insanların enflasyon kötü çıkarsa Merkez Bankasından değil hükümetten hesap soracağını söyledi.
'VERGİ CEZASI SİYASAL DEĞİL'


"Avrupa'da bazılarının, Doğan Medya grubuna kesilen vergi cezasının siyasi bir hareket olduğu, vergiyle alakasının olmadığı, medyayı bir çizgiye getirmek için tasarlandığından bahsettiğinin" belirtilerek, bu konuda ne düşündüğünün sorulması üzerine Erdoğan, cezanın kesinlikle siyasi olmadığını, Maliye Bakanlığı'nın rutin bir kontrolünün sonucu olduğunu bildirdi.
Doğan Holding'in sadece medyada değil, başka alanlarda da işlerinin bulunduğunu, geçmişte bu alanlardan birinde de vergi sorunu yaşandığını söyleyen Erdoğan, "Bu Maliye Bakanlığı'nın yaptığı bir şey. Bu denetlemeleri hiçbir zaman medya üzerinde baskı yaratmak için kullanmadık. Açıklıkla söyleyebilirim ki, Türkiye'de basın özgürdür, insanlar özgürce yazıp konuşabilirler" dedi.KAYNAK: Referans
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.