elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerjiyi verimli kulanmayana ceza!

Enerjiyi verimli kullanmayanlara yönelik 2010 yılında uygulanacak idari para cezaları, yüzde 2,2'lik yeniden değerleme oranında artırıldı.A- A+
27.02.2010 tarihli yazı 1965 kez okunmuştur.

Enerjiyi verimli kullanmayanlara yönelik 2010 yılında uygulanacak idari para cezaları, yüzde 2,2'lik yeniden değerleme oranında artırıldı.

Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİEİ) Genel Müdürlüğünün konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, 1 Ocak 2010 tarihinden geçerli olmak üzere, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında enerjiyi verimli kullanmayan işletme, bina sahipleri ve yöneticilerin yasaya aykırı davranmaları halinde ödeyecekleri idari para cezaları, 613 lira ile 61 bin 352 lira arasında değişecek.

Bu arada EİEİ Genel Müdürlüğünün, ''Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmeliğin 7'inci Maddesine Göre Yetki Belgesi ve Sertifika Bedelleri ve Sertifika Bedellerinin Yetkilendirilmiş Kurumlara Ödenecek Bölümü Hakkında Tebliği'' de bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğe göre, 2010 yılında yetki belgesi bedeli 5 bin lira, enerji yöneticisi kursu ile eğitim-etüt-proje eğitimi taban ücretleri bin lira, tavan ücretleri 3 bin lira, enerji yöneticisi sertifikası bedeli 50 lira, enerji yöneticisi sertifikası için şirketlerin yetki belgesi aldıkları kurum veya kuruluşa ödeyecekleri bedel de 5 lira olarak belirlendi.Kaynak: Ekotrent


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.