elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerji'ye İzlanda Modeli

Kaynakları çeşitlendirmeyi hedefleyen hükümet, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için İzlanda Modeli'ni gündemine aldı.A- A+
09.05.2008 tarihli yazı 3983 kez okunmuştur.

Buz ülkesi olarak bilinen İzlanda, aslında sıcak su rezervinin üstünde oturuyor. Elektrik üretiminin yüzde 90'ını jeotermal kaynaklardan karşılayan İzlanda'nın deneyiminin Türkiye'ye aktarılması düşünülüyor. Enerji Bakanı Hilmi Güler, 2013 yılına kadar jeotermalden yıllık 4.4 milyar kilovat saat elektrik üretmeyi hedeflediklerini açıkladı. İzlanda'da temaslarda bulunan Güler, Ankara'dan ayrılırken yaptığı açıklamada, "Jeotermalden elektrik üretimi sayesinde her yıl 4 milyon ton karbondioksite mani olunacak. 315 milyon Euro tutarında yakıt parası halkın cebinde kalacak" dedi.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre Güler, şu mesajları verdi:
* 5 bin metreye kadar jeotermal sondaj çalışmaları yapılan İzlanda , sıcak su kaynaklarını elektrik enerjisine dönüştürmek açısından başarılı bir ülke.
* Türkiye de sondaj, saha potansiyellerinin ortaya çıkarılması, teknoloji transferi ve İzlanda şirketlerinin Türkiye ye davet edilmesi konusunda mutabakata vardık.
* Türkiye , 31 bin 500 megavat (MW ) jeotermal potansiyeli ile dünyada 7nci, Avrupa da birinci. 2013 jeotermal elektrik üretim hedefimiz ise 4.4 milyar kilovat saat.
* Jeotermalden elektrik üretimiyle her yıl 4 milyon ton karbondioksite engel olunacak. Yaklaşık 315 milyon Euro luk yakıt parası cepte kalacak.
* Jeotermalden üretilen elektriği seralarda kullanmayı hedefliyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri gibi Organize Sera Bölgeleri kurmayı düşünüyoruz.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.