elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerjide tehlike çanları!

Yetkililer bildiriyor: Şu anda elektrik enerjisi talebi ancak karşılanabiliyor. Önlem alınmaz ise 2009'da karanlık bir döneme girebiliriz!A- A+
09.06.2008 tarihli yazı 2776 kez okunmuştur.

Türkiye'de şu anda elektrik enerjisi talebi ancak karşılanabiliyor, bir başka deyişle arz-talep dengesi yedek kapasitesiz, adeta 'bıçak sırtında'' gidiyor. Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketinin (TEİAŞ ) TBMM KİT Komisyonuna sunduğu raporda, elektrik arz-talebinde 'düşük talep senaryosu ve yüksek talep senaryosu' olmak üzere 2 senaryo hazırlandı. TEİAŞ yetkilileri, düşük senaryoyada talebin her yıl ortalama yüzde 6,4, yüksek senaryoya göre de yüzde 8,3 artacağını kabul etti.
2009'DA BOZULACAK
Bu yılın ocak -şubat döneminde elektrik talebinin yüzde 14,5, mart -nisan döneminde yüzde 5,6, mayıs döneminde ise yüzde 9,7 arttığına dikkat çeken yetkililer, yılın ilk 5 ayındaki talep artışı dikkate alındığında, yüksek talep senaryosu üzerinden konuşulması gerektiğini bildirdi. TEİAŞ 'ın hazırladığı yüksek talep senaryosuna göre, bu yıl yedeksiz olarak adeta 'bıçak sırtında'' giden arz-talep dengesi 2009 yılından itibaren bozulmaya başlayacak.
SİSTEM YEDEKLİ OLMALI
TEİAŞ 'nin projeksiyonunda, ''hidroelektrik santrallara (HES ) gelen su miktarının azalması, yakıt arzında ve kalitesinde kısıtlarla karşılaşılabileceği, santrallarda uzun süreli arızaların olabileceği, tesis halindeki ve lisans almış santralların öngörülen tarihlerde işletmeye giremeyeceği'' dikkate alındığında, belirli oranlarda güç ve enerji yedeği bulundurulmasının bir zaruret olduğu vurgulandı. Projeksiyonda, 'Bu nedenle arz ve talep başa baş olmadan önce üretim sisteminin yedekli olarak işletilmesi için yatırım tesislerinin inşaat süreleri de göz önüne alınarak gerekli önlemlerin alınması sağlanmalıdır'' denildi.

Kaynak. Akşam


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.