elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerji verimli ürünlere talep arttı

Arçelik AR-GE Yöneticisi Harun Açıkgöz bakanlığın başlattığı Enerji Verimliliği Kampanyası'ndan sonra hem beyaz eşyada hem de endüstriyel alanda enerji verimli ürünlerde talebin arttığını söyledi.A- A+
23.01.2009 tarihli yazı 4793 kez okunmuştur.

Enerji verimli ürünler konusunda ne tür çalışmalarınız oluyor?

Hem beyaz eşya tarafında hem elektrik motorları tarafında yüksek verimli ürün çalışmalarımız yoğun olarak devam ediyor. Özellikle buzdolabında, çamaşır makinesinde ve bulaşık makinesinde yüksek verimli ürünlerimiz pek çok yerde ödül aldı. Şuan dünyanın en az su tüketen, en hızlı yıkayan bulaşık makinesi, en verimli buzdolabı ve yine en az enerji tüketen, en hızlı yıkayan çamaşır makinesi Arçelik'in ürün gamındadır.


Yaklaşık beş yıldır enerji verimliliği yüksek motorların tamamını ürün gamımıza aldık. EFT1 motoru olarak tarif edilen bu ürünleri üretmeye devam edeceğiz. Son dönemde bunların sanayide de yaygınlaştırılmasına çalışıyoruz.


Ayrıca verimliliğe yönelik olarak ürettiğimiz çamaşır ve bulaşık makinelerinde yine şirketimizde üretilen daimi mıknatıslı motorlar kullanılıyor. Bu daimi mıknatıslı motorları şimdi endüstride de yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bunlar şuanda kullandığımız EFT1 motorlara göre bir üst sınıf hatta iki üst sınıf verimli motorlar olarak geçiyor. Biz de bu ürünleri bu yılın sonunda ürün gamımıza katacağız.


Sanayiye kazandırdığınız farklı ürünler var mı?

Enerji verimliliği ile ilgili Ford ve Tübitak işbirliği ile yürüttüğümüz hibrit araç uygulamamız var. Burada mıknatıslı motorların 25 ve 75 kW lık güçlerde birer prototipini hazırladık. Şuan Ford'un transit aracında bu motor çalışıyor. İleriki dönemlerde seri üretime başlayacağız.


Hangi sektörlerde daha çok tercih ediliyor?

Sanayideki tüm sektörlerde kullanılıyor. Çimento, pompalar, kompresörler, aklınıza gelen her yerde sanayi tipi motorlar mevcut. Beyaz eşya motorları zaten uygulamaya özel motorlar.


Enerji verimliliği konusu gündeme geldikten sonra A sınıfı ürünlere olan talepte bir artış oldu mu?

Bakanlığın başlattığı Enerji Verimliliği Kampanyası'ndan sonra hem beyaz eşya tarafında hem de özellikle bizim takip ettiğimiz endüstriyel motor tarafında enerji verimli ürünler konusunda ciddi artışlar oldu. Artarak devam etmesini umuyoruz. 


Zaten regülasyonlar da 2011 yılında endüstriyel motor tarafında bunu zorunlu hale getiriyor. Sanayicimiz şuan ciddi bir şekilde bilinçlenmiş durumda. Bizim bakanlıkla birlikte yaptığımız bilinçlendirme toplantıları oluyor. Bu toplantılara Enerji Bakanımız Hilmi Güler, Elektrik İşleri Etüt İdaresi ve Arçelik birlikte katılıyor. Organize Sanayi Bölgeleri'ni geziyoruz. Bilinçlendirme sunuşları yapıyoruz. Bize bu toplantıdan sonra müracaat edenler oluyor. Bu müracaatlarda kullandıkları motorların kayıtlarını alıyoruz. Daha sonra motorların ölçümlerini yaparak bunları verimlileri ile değiştiriyoruz. Bu durumda firmalar devletten teşvik de alıyorlar.


Geliştirdiğiniz teknolojilerden yurtdışında yararlanmak isteyen firmalar oluyor mu?

Teknolojilerimizden değil de bizim uygulamalarımızı, verimlilik yönünde yaptığımız çalışmaları öğrenmek isteyen firmalar oluyor. Bu konuda birçok motor tasarımımız öncü konumdadır. Özellikle yeni teknolojilerin kullanıldığı motorlarımız var. Bu motorları uygulamalarında kullanmak isteyen firmalar var.  

Harun Açıkgöz kimdir?

 

Harun Açıkgöz 1969 yılında Mardin'de doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nden 1987 yılında mezun olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü'ne girdi. 1991 yılında mezun olup, Türk Elektrik Endüstrisi'nde iş hayatına başladı. Bu arada 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. 2001 yılından bu yana Arçelik A.Ş Elektrik Motorları Ar-Ge / Ürün Geliştirme Yöneticiliği yapıyor. Evli ve 11 yaşında bir oğlu var.

 


Elektrikport


 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.