elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerji Üretiminde Yeni Yöntem

Alternatif enerji üretim yollarına bir yenisi eklendi. Çöpe atılan yiyeceklerden elde edilecek gaz ile faydalı enerji elde etmek mümkün.A- A+
20.11.2010 tarihli yazı 2603 kez okunmuştur.

Artan maliyet ve kısıtlı kaynakların tükenme korkusu, insanoğlunu enerji üretiminde alternatif yollar bulmaya zorluyor. Bulunan bu çözümler henüz yeterli enerji ihtiyacını karşılamasa da, gelecek adına ümit vadediyor.

Bu konuda bir ses de ABD'de bulunan Seattle Belediyesi'nden geldi. Belediye, vatandaşlardan 2011 yılından itibaren yemek artıklarını dağıtılacak farklı renkte bir poşette toplamalarını istedi. Toplanan bu artıklarla enerji üretilmesi planlanıyor.

Proje sahibi Dr. Lawrence Klein, "Çöplerde o kadar çok yenmemiş yemek varki bunlardan doğalgaz, doğalgazdan da elektrik üretmek mümkün. Artan materyal de gübre olarak kullanılabilir." diyor.

Projeye göre artık yiyeceklerin üzerine özel bir tür bakteri yerleştirilecek ve bu artıklar anaerobik ortamda 1 ay süreyle kapalı tutulacak. Oluşacak metan gazının sıkıştırılması ile ısınmada veya arabalarda yakıt olarak yararlanılabilecek.Geleceğe dönüş filmini hatırlayanlar geleceğe yolculuk yapılan arabada yakıt olarak yiyecek kullanıldığını hatırlayacaklardır. Son zamanlardaki gelişmeler gösteriyorki bir zamanların bilim kurgu ürünü fikirleri gerçek olabilir. Belki yakın bir gelecekte arabamızı hareket ettirmek için çöpümüzü boşaltmamız yeterli olacak.

Elektrikport


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.