elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerji tasarrufunda son proje

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yenilenebilir Enerji Kaynakları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin yeni bir çalışmaya imza attı.A- A+
12.03.2008 tarihli yazı 3662 kez okunmuştur.

YEKARUM Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Üçgül, güneş enerjisinden istifade edebilme noktasında Isparta'nın iyi bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Isparta'da yılın 300 günü güneş enerjisinden yararlanabileceğini belirten Üçgül, 'Ejektörlü soğutma', 'Adsorpsiyonlu soğutma' gibi sistemler üreterek güneş enerjisi veya jeotermal enerji ısısını soğutmaya çeviren proje üzerindeki çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. Sistem sayesinde tarım kenti Isparta ve çevresinde bulunan soğuk hava depolarında veya büyük otellerin klimalarında masrafsız soğutma sağlanabileceğini ifade eden Üçgül, " Elektrik girdisinin işletmeye yük getirmesi bununla birlikte enerji bedelinde artış olacağı da düşünülürse proje işletme maliyetlerinde 5 kat daha tasarruf sağlayacak." dedi.

Projenin tasarımının YEKARUM tarafından yapıldığını hatırlatan Üçgül, güneş enerjisinin yoğun olduğu yaz döneminde ısı enerjisi etkisini bir soğutma etkisine çeviren ejektörlü soğutma sistemini kullandıklarını belirterek, "Güneşle soğutmada silindirik parabolik güneş kolektörleri yardımıyla sistemdeki suyun ısı enerjisi kullanılarak soğutma elde ediliyor. Jeotermal enerjide ise bir ejanşör yardımıyla ısı kaynağının ısısı alınarak sistemdeki soğutucu akışkana aktırılarak soğutma sağlanıyor." diye konuştu.

Üçgül, bu sistemde elektrik enerjisini harcamadan soğuk etkisi oluşturulduğundan büyük işletmelerde, büyük fabrikalarda, soğuk hava depolarında kullanıldığında büyük bir elektrik tasarrufu sağlanabileceğini ifade etti. Projeyii bilimsel bazda tamamladıklarını ve sistemin soğutma ihtiyacı olan her yerde kullanılabileceğini aktaran Üçgül, teknolojik bazda yatırım için işadamlarından destek beklediklerini kaydetti. Üçgül, sistemin kuruluş aşamasından itibaren 25 yıl boyunca kullanılabileceğini ve bu süre içinde işletmelerde 5 kat daha düşük maliyet imkanı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Zaman


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.