elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerji tasarrufu için kollar sıvandı!

Uzmanlar kullanılmadıkları zaman kişisel bilgisayarların uyku moduna geçirilmesi ya da kapatılması halinde en az % 50 enerji tasarrufu sağlanabileceğini belirtiyor.A- A+
19.06.2008 tarihli yazı 3255 kez okunmuştur.

Sadece Amerika'da 250 milyon kişisel bilgisayar olduğu tahmin ediliyor. Bu bilgisayarların harcadığı elektrik enerjisinin üçte ikisi boşa harcanıyor. Nedeni çok basit cihaz açık, ancak kullanılmıyor.

Gartner araştırma şirketinin bulgularına göre bilgi teknolojileri sistemlerinin karbondioksit emisyonunun % 40 ını Kişisel bilgisayarlar yayıyor. Tahmin edilenin tersine büyük bilgi işlem merkezleri ve sunucular sadece % 23 karbonmonoksit emisyonu oluşturuyor. Geri kalan emisyonu ise iletişim cihazları ve yazıcılar yaratıyor.

Uzmanlar kullanılmadıkları zaman kişisel bilgisayarların uyku moduna geçirilmesi ya da kapatılması halinde en az % 50 enerji tasarrufu sağlanabileceğini belirtiyor. Özellikle taşınabilir bilgisayarlarda daha yaygın kullanılan uyku modunun, masa üzeri bilgisayarlarda da yaygın bir şekilde kullanılması tavsiye ediliyor.

Yazılım ve işletim sistemi firmaları her geçen gün enerji tasarrufu amacıyla yeni uygulamalar geliştiriyor. Bazı donanım firmaları ise soğutma sisteminde fan kullanmak yerine su ile soğutma projelerini tekrar uygulamaya başladılar. Artık Bilgi teknolojileri üreticileri yeşil ortam yaratmanın bir sosyal sorumluluk olduğunun bilincinde olarak birbirleriyle yarışa başladılar.

Haber: Tayfun Türkalp


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.