elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerji sıkıntısına 2 formül!

Kışın doğalgaz kesintileri, yaz aylarında da artan talep yüzünden Enerji Bakanlığı sıkıntılı günler yaşıyor. Bakanlık sanayi ve konuta farklı formüller üzerinde duruyor.A- A+
13.06.2008 tarihli yazı 4274 kez okunmuştur.

Birinci formül sanayiciye müjde niteliğinde: Fabrikasını hafta sonu çalıştıran, elektrik faturasını bir hayli düşürecek. Bakanlık bu sayede hafta içinde yoğunlaşan enerji talebinin bir kısmını hafta sonuna kaydırarak, arzı rahatlatmayı düşünüyor. Türkiyenin enerji yatırımlarının kurulu gücü 40 bin megavat (MW ). Ancak bunun yarısı aktif halde. Yaz aylarında hafta içi bazı günlerdeki elektrik talebini karşılamak için 26 bin MW lık güç gerekiyor. Buna karşılık hafta sonları için 14 bin MW yeterli oluyor. Yaz aylarında özellikle klima kullanımıyla artan elektrik tüketimine çare arayan Enerji Bakanlığı nın üzerinde çalıştığı ikinci formül ise vatandaşın cebini yakacak: 200 kilovatsaatin üzerindeki tüketimlerde ya güç bedeli alınacak ya da zamlı tarife uygulanacak. Yapılan hesaplamalara göre 100 metrekarelik bir evin aylık elektrik tüketimi 180-200 kilovatsaat civarında seyrediyor. Her iki formül de elektrik üretimiyle tüketiminin dengede tutulmasını hedefliyor.
Çünkü elektrik ikili anlaşmalarla temin ediliyor ve satın alınacak enerji yıllara sari olarak taahhüde bağlanıyor. Dolayısıyla tüketilen enerji talep edilendan fazla olunca, açık piyasadan temin ediliyor. Bu da ekstra bir maliyet oluşturuyor. Çünkü hafta içindeki tüketime cevap vermek için açığı kapatmak üzere piyasadan yüksek ücretten elektrik satın alınıyor. Hafta sonunda ise tersi bir durum söz konusu. Talep neredeyse hafta içindeki tüketimin yarısına kadar düşüyor. Bu sefer devlet, elindeki fazla elektriği ne yapacağını bilemiyor. Bakanlığa yakın kaynaklar, her iki proje ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, dosyalar hazırlandıktan sonra konuyla ilgili son kararı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in vereceğini ifade ediyor.

Kaynak: Zaman


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.