elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerji kalitemizin düşüklüğü kesintisiz güce ihtiyacımızı arttırıyor

TUNÇMATİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer Türkiye'de enerji kalitesinin düşük olduğunu, buna rağmen enerjiden korunma düzeyinin yetersiz olduğunu söyledi.A- A+
14.10.2008 tarihli yazı 3777 kez okunmuştur.

TUNÇMATİK hakkında bilgi verir misiniz?


TUNÇMATİK Türkiye'nin elektrik elektronik konusunda kurulmuş en eski şirketlerinde biridir. 1969 yılında kuruldu. Önümüzdeki sene  40. yılımıza giriyoruz. Kurulduğu yıldan bu yana ürünleri ile enerji sorunlarına çözümler aradı.  TUNÇMATİK'in en popüler olduğu ve halk tarafından en bilinen ürünü 1970'li yılların başında her evin oturma odasında çalışan televizyon regülatörleridir. TUNÇMATİK bunu Türkiye'de ilk üreten ve satan şirkettir. Yıllar içinde ihtiyaçlar değişti. Regülatör, jeneratör, UPS ve zamanla güneş enerji sistemlerine kadar geniş bir yelpazeye yayıldı.


TUNÇMATİK ana ürünü kesintisiz güç kaynakları olmak üzere regülatörler, bakımsız aküler, enerji koruma prizleri, şarj edilebilen piller, pil şarjörleri, notbook adaptörleri, güneş enerji panelleri gibi enerji konusunda kişisel ihtiyaçlardan kobilere ve kurumlara kadar geniş bir ürün ailesi sunuyor.


Powergie hakkında bilgi verir misiniz? 


Powergie, Türkiye'nin güneş enerjisi çözümleri markasıdır. Powergie güneş enerjisi konusunda dünyanın önde gelen markalarını Türkiye pazarında temsil ediyor. Onların ürünlerini stoklarında bulunduruyor. Uygulayıcı firmalara ürün temin ediyor. Powergie bayi ve uygulamacılara teknik destek ve eğitim veriyor. Biz dünyada tanınmış kaliteli ürünleri, lider markları Powergie çatısı altında TUNÇMATİK'in teknik ve stok desteği ile sunuyoruz. Bu Türkiye'de güneş enerjisi sistemlerinin gelişmesi için çok önemli bir başlangıç oldu.


Powergie ürünleri Türkiye'de nerelerde kullanılıyor?


Çesitli belediyelerde kullanılan ürünler var. Irak'a giden pek çok ürünümüz var. Pek çok değişik projede ürünlerimiz kullanılıyor.
Türkiye'de güneş enerjisi konusunun gelişmesi için öncülük yaptığınızı düşünüyor musunuz?


Bizim misyonlarımızdan biri Türkiye'de güneş enerjisi konusunun tanıtılması. Powergie olarak buna önem veriyoruz. Efor sarfediyoruz. Avrupada en fazla güneş alan ülke olmamıza rağmen bunu hiç kullanmıyoruz.


Notebook satışlarındaki artış kesintisiz güç kaynağı satışlarını etkiledi mi?


Notebooklar kesintisiz güç kaynağı satışlarını etkilemedi. Çünkü notebookların çevre birimleri mesela ADSL modem icinde UPS ihtiyacı devam ediyor; ayrıca hayatın bir çok yerinde medikal, sanayi yada farklı uygulamalarda yeni yeni UPS ihtiyacları ortaya çıkmakta. Hayatımızda bilgisayar ve elektroniğin yeri artıkca UPS'lere talep arttı.


Ar-ge'ye ne kadar önem veriyorsunuz?


Ar-ge bizim için son derece önemli. Rakiplerimiz yılda bir yeni ürün çıkarırken biz üç yeni ürün çıkarıyoruz. Ayrıca Tunçmatik olarak müsterilerimizi sürekli daha iyi, daha fonksiyonel ve teknik olarak daha ileri ürünler sunmak ana amacımızdır.


Kesintisiz güç kaynağı konusunda lider firma hangisi? Siz kaçıncı sıradasınız?


Kesintisiz güç kaynağı konusunda pazarı belirleyen ilk iki firmadan biriyiz. Bölgelere göre segment değişiyor.  Son 5 yıldır, sektörün en hızlı büyüyen firmasıyız. Ayrıca TUNÇMATİK 2007 senesinde Deloitte'un 'TECHNOLOGY FAST 50 Turkey' ödülünü kazanarak Turkiye'nin teknoloji konusunda en hızlı büyüyen ilk 50 firmasından birisi oldugunu bir kez daha tescil ettirmis oldu.


Türkiye'de yaklaşık 22 milyon internet kullanıcısı var. Sizce bunların kaçında kesintisiz güç kaynağı var?


Yaklaşık %10. Türkiye'de enerji kalitemiz çok düşük olmasına rağmen enerjiden korunma düzeyi çok az. UPS kullanımı yeterli düzeyde değil.  

Mehmet Özer kimdir?

 

Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer 1969 İstanbul doğumludur. Eski adı Maarif Koleji olan Kadıköy Anadolu Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 20 yılı aşkın bir süredir babası Tuncay Özer'in kurduğu Tunçmatik'te değişik kademelerde çalışmaya devam ediyor.

 


 Elektrikport

 


 


 


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.