elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

En Çok Proje Ankaralı Genç Grişimcilerden

Ankaralı gençler, tekno girişimci çıktı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 2009 yılında Türkiye genelinde uygulamaya koyduğu, genç girişimcilere yönelik 100 bin TL’lik tekno girişim sermaye desteğinden yararlanan 178 projeden 88’inin Ankara’dan çıktığı belirlendi.Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 2009 yılında Türkiye genelinde uygulamaya koyduğu, genç girişimcilere yönelik 100 bin TL’lik tekno girişim sermaye desteğinden yararlanan 178 projeden 88’i Ankara’dan çıktı.A- A+
13.08.2010 tarihli yazı 2144 kez okunmuştur.

Ankara Ticaret Odası'ndan yapılan açıklamada, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın 2009 yılında Türkiye genelinde uygulamaya koyduğu, genç girişimcilere yönelik, karşılıksız ve kefilsiz 100 bin TL'lik 'Tekno Girişim Sermaye Desteği'nden yararlanan 178 projeden 88'inin Ankara'dan çıktığı bildirildi. Açıklamaya göre Ankara Genç Girişimciler Koordinatör Odası Ankara Ticaret Odası'nın Başkanı Sinan Aygün, Ankara Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Üner Karabıyık ile birlikte Ankara Valisi Alaaddin Yüksel'i makamında ziyaret etti. Karabıyık, ziyarette, Ankaralı gençlerin tekno girişim konusundaki başarılarına dikkati çekerek, 'Bu kadar çok başarılı genç girişimcinin bulunduğu Ankara, Bilişim Vadisi Projesi için de en uygun şehirdir' dedi.

ANKARA DİĞER ŞEHİRLERE AÇIK ARA FARK ATTI

2009 ve 2010 yıllarında tekno girişim sermaye desteği almaya hak kazanan 178 genç girişimciden 88'inin Ankara'dan çıktığını, bunların da 77'sinin Ankara'daki üniversitelerden mezun olduğunu söyleyen Karabıyık, 'Ankara bu konuda diğer şehirlere açık arayla fark atmıştır. Bilişim Vadisi Projesi'ne aday olan iller içinde en yakın rakibimiz olan İstanbul için bu rakam 32'dir' dedi. İzmir'den 12, Konya'dan 11, Kocaeli'den ise 2 genç girişimcinin tekno girişim sermaye desteği aldığını vurgulayan Karabıyık, 'Bilişim Vadisi için en uygun atmosfer Ankara'dadır. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz' diye konuştu.

100 MİLYON TL'YE ÇIKARILMALI

Karabıyık, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın her yıl 100 genç girişimciye 100 bin TL tutarında geri ödemesiz Tekno Girişim Sermaye Desteği verdiğini ve işlerini kurmalarına yardım ettiğini hatırlattı. Karabıyık, toplam 10 milyon TL'yi bulan bu desteğin 100 milyon TL'ye çıkarılmasını talep ettiklerini söyledi.

ANKARA, EXPO 2020'YE ADAY OLMALI

Ankara'nın 'dünya fuarı' olarak bilinen EXPO 2020'ye de aday olması gerektiğini belirten Karabıyık, başkentin bu sayede milyar dolarlık bir yatırıma kavuşacağını, binlerce ziyaretçi çekeceğini ve dünya başkentleri arasında bir marka haline gelebileceğini vurguladı. Üniversite ve liselerde girişimciliğin özendirilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte çalışmak istediklerini ifade eden Karabıyık, Genç Girişimciler Kurulu üyelerine mentörlük (kılavuz) eğitimi aldırıp üniversite ve liselere konuşmacı olarak göndermek istediklerini bildirdi.

BAZI SEKTÖRLER DÜNYADA YAŞANAN DEĞİŞİMİ YAKALAYAMADIĞI İÇİN SIKINTI YAŞIYOR

Ankara'da bazı sektörlerin dünyada yaşanan gelişim ve değişimi yakalayamadıkları için sıkıntı yaşadıklarını anlatan Karabıyık, Ankara'nın mobilya merkezi olan Siteler örneğini verdi. Karabıyık, Siteler'deki işyerlerinin ikinci kuşak üyeleriyle atölye çalışması yaparak sektörlerindeki değişim ve gelişimle ilgili bilgi vermek ve yeni projeler üretmeye yönlendirmek istediklerini anlattı. Ankara ile ilgili ortak akılla stratejik bir planlama yapılması gerektiğine işaret eden Karabıyık, kendilerinin de bu sürece katılmak istediklerini bildirdi. Vali Yüksel ise Ankara'nın 'ortak akıl' oluşturmak konusunda duyarlılığı yüksek bir il olduğunu vurguladı.

GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU, KALKINMA AJANSINA DAHİL EDİLMELİ

ATO Başkanı Aygün de Genç Girişimciler Kurulu'nun Kalkınma Ajansı'na dahil edilmesini ve sürece aktif olarak katılmasını istedi. ATO Başkanı Aygün'ün bu talebini, Ankara Vali Yüksel olumlu karşıladığını bildirdi.

Kaynak: ANKA


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.