elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

EMO:
“Antalya’da yaşanan olay kaza olarak açıklanamaz”

Elektrik Mühendisleri Odası, (EMO) Antalya’da bir otelde köpük partisi sırasında meydana gelen ve 3 kişinin ölümü ile sonuçlanan facianın kaza olarak açıklanamayacağını savundu.A- A+
25.07.2008 tarihli yazı 5503 kez okunmuştur.

EMO'dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de elektrik iç tesislerinin tasarımı ve yapımı ile ilgili bir karmaşa yaşandığı belirtilirken, gelişmiş ülkelerde mühendis ve ara elemanların bu süreçlerin neresinde ve hangi esaslara göre yer alacakları bilimsel esas ve değerlendirmelere göre kararlaştırıldığı ifade edildi. Türkiye'de ise başta elektrik iç tesisleri olmak üzere, yapılacak düzenlemelerde karmaşa yaşandığı, elektrik tesislerinin tasarımı ve yapımı ile ilgili alanlar oy kazanmaya dayalı siyasal baskı ve lobi faaliyetleri sonucu, bilim ve mühendisliğe tercih edildiği kaydedildi.


Antalya'da yaşanan köpük faciasının da özünde benzer izleri görmenin mümkün olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:


"Animasyon ekipmanının su ve deterjan ile çalışıyor olmasına karşılık, insan yaşamını korumaya yönelik tedbirlerin alınmamasına rağmen 220 Volt şebeke gerilimi kullanılıyor olması düşündürücü, kullanılan köpük üretme cihazının hiçbir standarda bağlı kalınmaksızın üretiliyor ve satılabiliyor olması ise daha da vahimdir. Halkın can ve mal güvenliğini yakından ilgilendiren elektrik iç tesisleri tasarımı ve yapımı alanında bilim ve mühendisliği esas alan yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasının, bundan sonra da yaşanabilecek muhtemel ölümleri önlemenin tek yolu olacağı unutulmamalıdır. Elektrik tesislerinin tasarımı, yapımı ve denetiminin Bayındırlık ve Enerji bakanlıkları tarafından yürütülmesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu alanda lobi faaliyetlerine bağlı düzenlemeler yapmaktan derhal vazgeçmesi gerekmektedir."
Kaynak: ANKA

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.