elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektronik Deri, Ağır Elektrotlarla Yer Değiştirebilir!

Kalp atışlarını, beyin aktivitelerini, kas kasılmalarını eski geleneksel olan büyük elektrotlar kadar doğru ölçebilen elektronik deri geliştirildi.A- A+
02.10.2011 tarihli yazı 4932 kez okunmuştur.

Esnek ve gerilebilen kafes birleşimi olan sensör yüklü devre, İllinois Üniversitesi'nden metaryal bilimcisi John Rogers ve arkadaşları tarafından geliştirildi. Geliştirilen parça geçici bir dövmeymiş gibi herhangi bir yapıştırıcıya gerek duyulmadan vücuda uygulanabiliyor veya vücuttan kaldırılabiliyor.Şimdilik aygıt sadece birkaç günde bir kullanılabiliyor ancak araştırmacılar bu teknolojiyle bir gün kablolara ihtiyaç duyulmadan hastaların sağlıklarının gözlemlenebileceğini umut ediyor.

Elektronik devre ayrıca geleneksel tıbbi aygıtların yapamadığı bazı fonksiyonları da gerçekleştirebiliyor. Örneğin; elektronik deri boğaza uygulandığında konuşulan kelimeleri basit bir bilgisayar oyununu kontrol edebilecek kadar algılayabiliyor.Rogers boğaz üzerinde özellikle çalıştıklarını çünkü bunun aletin mekanik görünmezliğini vücudun duyarlı bölümlerinde bile işe yaradığını vurguladığını söylüyor. Aygıt gırtlak rahatsızlıkları olan insanların iletişimine yardım etmek için, doğum öncesi bebekleri görüntülemek için ve protezlerin kontrolünü arttırmak için kullanılabilir. Rogers vücudun yozlaşmış bölümlerinde kas kasılmalarını tetiklemek amacıyla aygıtın kullanılması için fizyoterapistler ile işbirliği içinde.Cambridge Üniversitesi'nden Stephanie Lacour bunun oldukça heyecan verici bir çalışma olduğunu söylüyor. Bu teknolojinin biyolojik dokuları taklit eden ve güvenilir bir şekilde çalışan yüksek performansı devrelerin tasarlanabileceğini gösteren anahtar bir gösterge olduğunu belirtiyor.Roger'ın takımı esnek elektronik devreler üzerinde 25 yıldır çalışıyor ve sonunda bu çalışmayı insan derisini taklit edebilen bir makineye çevirmeyi başardılar. Roger, bu ürünün üzerlerinde çalıştıkları şeyin doğal bir evrimi olduğunu söylüyor. Deri, sadece ilginç bir materyal.Elektronik deri sensörlerden, antenlerden, ışık saçan diyotlardan, ve korumalı iki katman arasına yerleştirilmiş diğer bileşenlerden oluşuyor. Ayrıca gömülmüş güneş hücreleri ve akımı kablosuz bir şekilde oluşturan tetikleyici bobinlerle güçlendirildi.Katmanlar fiziksel deriyle tam olarak uyum sağlayabilmesi için esnek polyester birimlerinin arasına yerleştirildi. Locour kullanılan sistemin karmaşık fonksiyonları uygulayabilmek için kullanılan devre parçaları için bilinen en yumuşak taban olduğunu söylüyor.

John RogersAygıtın 40 mikrometreden daha ince olması kendisini milimetre kalınlığında olan ve birçok elektronik devreyi kapsayan silikonlardan daha esnek bile hale getiriyor. Roger aygıtın diyotları kullansa bile bir doku gibi davranmasını sağlayabilirsiniz diyor.Aygıt ayrıca molekülleri bir arada tutan Van der Waal kuvvetlerini kullanarak vücuda yapışabilecek kadar ince ve aygıtı parçalayabilmek için kullanılabilecek olan kuvvet milimetre kalınlığındaki çipleri parçalayabilmek için kullanılabilecek olan kuvvetten 10 milyon defa daha küçük. Devreler S şeklinde dar bir ağ olarak tasarlandı bu sayede devre kırılmadan kasılıp gevşeyebiliyor.Takım şu anda vücut hareketleriyle çalışan fizyoelektrik aygıtları, pilleri, bilgi ve komutları yüklemek için gerekli kablosuz aygıtları da içeren bileşenleri de eklemek için çalışıyor.

Alican YEKSAN


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.