elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrikte %30 İndirim İhtimali

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2011 yılı için elektrik ve doğalgaz serbest tüketici limitlerini yeniden belirleyecek.A- A+
14.12.2010 tarihli yazı 3066 kez okunmuştur.Kararın uygulanmasıyla, serbest tüketici tanımına giren kurumlar tüm Türkiye'deki elektrik üreticileriyle pazarlık yapabilecek ve böylece birçok KOBİ ve işyerinin elektriği %30'lara ulaşan indirimle alabilme imkanına kavuşacak.

2010'da elektrikte limitleri 480 bin KW'tan 100 bin KW'a düşüren EPDK, rekabetçilikte ilk adımı atmıştı. O günden bu yana elektrik üreticileri elektriklerini pazarlamaya çıktı. Üreticilerin hedefinde ise plazalar, oteller, AVM'ler ve akaryakıt istasyonları bulunuyor.

Kurulun önümüzdeki günlerde yapacağı kritik toplantı, yeni serbest tüketici limitlerini belirleyecek, fakat kurul toplantı öncesinde imitleri daha da düşürmeye karar vermiş bulunuyor. Elektrik için 100 bin KW, doğalgaz için 800 milyon metreküp olan limitler düşürülecek ve elektrik üretiminde oranı %52'ye yaklaşan doğalgaz çevrim santralleri sayesinde daha çok kişi elektriği pazarlıkla alabilecek.

Öte yandan EPDK, bir kritik karar daha alarak 2015 yılında herkesin serbest tüketici olmasına karar verdi. Bu karara göre herhangi bir şehirde oturan bir kişi elektriğini herhangi bir şehirden satın alabilecek. Bu sistem İngiltere'de uygulanıyor.

2015'e kadar limitlerin kademeli olarak azaltılması beklenirken, bu durumun en çok işyerleri ve KOBİ'lerin işine yarayacağı belirtiliyor. Buna göre aynı ilde veya farklı illerde şubesi bulunan şirketler, yeni limitten toplam tüketimlerini birleştirerek yararlanabilecek.

Elektrikte serbest piyasaya geçiş için 2006'da uygulamaya konulan serbest tüketici limiti sayesinde, serbest tüketici olan aboneler elektriği istediği elektrik üreticisinden yüzde 10-20 indirimli alabiliyor. Sistemde meydana gelebilecek arıza ve sorunlarla dağıtım şirketleri ilgilenirken, tüketiciler bulundukları il dağıtım bölgesine yalnızca iletim ve dağıtım payı ödüyor.

9 milyon KW ile başlayan limit geçen yıl 480 bin KW'a, 2010'da da 100 bin KW'a indirilmişti.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.