elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrikli otomobiller için tek tip şarj kablosu

Elektrikli araçların yaygın kullanımda olması okadar da uzak görünmüyor. Hatta bu konu ile ilgili detaylar kararlaştırılmaya başlandı. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği araçlarda tek tip şarj cihazı kullanımı için karar aldı.A- A+
29.06.2010 tarihli yazı 3345 kez okunmuştur.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği, 2017 yılından itibaren üretilecek olan elektrikli araçlarda tek tip şarj cihazı kullanma kararı aldı.

Birlikten yapılan açıklamada bu karara Asyalı üreticilerin de katılacağının umulduğu, araç şarjı yatırımı yapacak olan firmaların da bu kararla birlikte önlerini görmelerinin kolaylaştığı belirtildi.

Cep telefonu, laptop gibi şarj edilebilir mobil cihazlarda üreticilerin farklı şarj üniteleri kullanması ev ve işyerlerinde ciddi bir kablo bolluğuna neden olurken, tüketicilerin de mağdur ve konudan şikayetçi olmalarına neden oluyor. Bunu göz önünde bulunduran Avrupalı otomobil üreticileri benzer bir sıkıntının gelecek yıldan itibaren Avrupa'da ticarileşmeye başlanacak olan elektrikli otomobillerde yaşanmaması için bugünden önlem alarak, tek tip şarj kablosu kullanma konusunda anlaştılar.

Belli tipteki araçların yine standartları belirlenmiş tek tip kabloyla şarj edilmesi konusunda anlaşan otomobil üreticileri 2017 yılından itibaren pazara çıkacak olan elektrikli otomobillerin tamamen belirlenmiş bu standarda göre üretileceğini belirttiler.

Geçen hafta Brüksel'de toplanan Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği(ACEA), yeni durumun Uzakdoğulu üreticiler tarafından da benimseneceğini umduklarını, kararı bu kadar erken alıp açıklama nedeninin ise şarj ünitesi yatırımı yapacak olan yatırımcıların işlerini kolaylaştırmak olduğunu açıkladı.Habertürk


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.