elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrikli Otomobil Müjdesi Geldi

Elektrikli otomobiller ve hibrid motorlu araçlar ile ilgili yönetmelik tamamlanarak Başbakanlık'a gönderildi. Elektrikli araçların Türkiye'de trafiğe çıkması mümkün olacak.A- A+
22.11.2010 tarihli yazı 1994 kez okunmuştur.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, elektrikli otomobiller ve hibrid motorlu araçlar ile ilgili yönetmeliğin tamamlanarak Başbakanlık'a gönderildiğini açıkladı. Ergün, bu yılın sonundan itibaren Türkiye'de üretilecek elektrikli otomobillere ilişkin çalışmaların büyük bir hızla sürdüğünü belirtti.

Dünya otomotiv sanayiinin çevre, küresel ısınma ve fosil yakıtlar gibi konularda birçok ülkede kanun ve yönetmelik baskısı altında belirten Ergün, bu nedenlerden dolayı üretici firmaların artık çevre dostu araçlara yöneldiğini ve bu konuda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Ergün, otomotiv sanayiinde gelişmiş ülkelerde,elektrikli araçlar için gerekli altyapı ve elektrik şarj istasyonlarının kurulması çalışmalarının neredeyse tamamlandığını, ek olarak bu araçları kullanacak kişiler için özel şerit, park yeri ve maliyet azaltma gibi teşviklerin de yavaş yavaş tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

Bu kapsamda bu ülkelerden geri kalmamak için yoğun bir çaba harcadıklarını söyleyen Bakan Ergün, yönetmeliğin kısa sürede Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesini beklediklerini dile getirdi.

Ergün, yönetmeliğin yayımlanması ile Türkiye'de üretilecek ve yurtdışından gelecek elektrikli ve hibrid araçların Türkiye'de trafiğe çıkmasının mümkün olacağını, fakat daha öncesinde kullanıcıların bu araçlar hakkında bilgilendirilmesi ve teşvik edilmesi konularında düzenlemeler yapılacağının da altını çizdi.

Nihat Ergün, Türkiye'de de elektrikli araçlar için gerekli altyapı çalışmaları ve elektrik şarj istasyonlarının yapımı ile bu araçları kullanacak kişiler için özel şerit, park yeri ve maliyet azaltma gibi teşviklerle elektrikli araçların kullanımının yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini belirtti.

Bununla birlikte Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na sunulan ''Otomotiv Sanayi Strateji Belgesi"nde çevre dostu araçların (Euro 5, Euro 6, hibrid, elektrik gibi) ve özellikle elektrikli araçlara yönelik Ar-Ge çalışmaları ile üretim ve kullanımın da devletçe desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Ergün, bu belgede yer alan maddelerin hayata geçirilmesi ile Türkiye'nin önemli bir üretim merkezi haline geleceğini ve yerli bir otomotiv sanayisi için önemli bir adım atılacağını söyledi.


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.