elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrikli Otomobil Dönemi

Çin, elektrikli otomobil konusunda da iddiasını arttırıyor. Önümüzdeki beş yıl içerisinde ülkede elektrikle çalışan bir buçuk milyon elektro-mobilin kullanılacağı tahmin ediliyor.



A- A+
21.06.2010 tarihli yazı 4134 kez okunmuştur.

Elektrikli otomobil gün geçtikçe gündemdeki yerini arttırıyor. Son zamanlarda şarj istasyonları üzerine yapılan çalışmalar ve firmaların elektrikli otomobillere bakış açıları yakın zamanda sokaklarda arabalarını şarj eden insanları göreceğimizi işaret ediyor. Elektrikle çalışan otomobillere büyük önem veren ülkelerden biri ise Çin.





Çin Araştırma Bakanı Wan Gang, önümüzdeki beş yıl içerisinde ülkede elektrikle çalışan en az bir buçuk milyon elektro-mobilin kullanılmaya başlanacağını tahmin ediyor.



Çin'in kırsal bölgelerinde kullanımdaki otomobillerin sayısı oldukça düşükken, büyük şehirlerdeki yaygın kullanımıyla yoğun trafik egzoz dumanlarına boğuluyor.











Çin son yıllarda alternatif otomobil motorlarında da iddiasını arttırıyor. Çin Araştırma Bakanı Wan Gang, önümüzdeki beş yıl içerisinde ülkede elektrikle çalışan en az bir buçuk milyon elektro-mobilin kullanılmaya başlanacağını tahmin ediyor. Pekin yönetimi de elektrikle çalışan otomobil teknolojilerinin geliştirilmesi için milyonlarca dolarlık yatırım yapıyor.





Bu kapsamda ülkenin 20 farklı kentinde otobüs ve taksiler elektrik motorlarıyla donatıldı. Elektriğin benzine göre daha ucuz olması, taksimetredeki fiyatlara da yansıyor. Benzinle kıyaslandığında elektrikle çalışan taksiyle bir yere gitmek sefer başına neredeyse 2 yuan ucuza mal oluyor. Volkswagen şirketi de elektirikli araçları yakında piyasaya çıkarabilmek için hummalı çalışma yapıyor. Hedef 2013 yılında Almanya'da elektrikle çalışan ilk Golf modelini piyasaya sürmek. Elektrikli otomobiller Almanya, ABD ve Çin'de denenecek.



Ntvmsnbc


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.