elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrikli Araçlarla 80 Günde Devr-i Alem !

Elektrikli araçların katıldığı dünyanın en uzun yarışması olan Zero Race'de Güney Kore, Almanya, Avustralya ve İsviçre'den katılan takımlar dünyanın çevresini 80 günde dolaşmak için mücadele veriyorlar.A- A+
23.08.2010 tarihli yazı 2874 kez okunmuştur.

Kulağa bir Holywood filmi gibi gelmesine rağmen, evet yanlış duymadınız. Elektrikli araçlar için düzenlenen ilk yarış sonunda pistlere indi.

Dünyanın en uzun ve en çevreci yarışı olarak tanıtılan ve ilk kez düzenlenen bu organizasyonda, dört ayrı ülkeden katılan takımlar dünyanın çevresini 80 günde dolaşmak için mücadele edecekler.

Güney Kore, Almanya, Avustralya ve İsviçre'den katılan takımların yer alacağı yarış 16 Ağustos'ta başladı. İkişer kişiden oluşan takımlardan üçü İsviçre'den start alırken hafta boyunca teknik problemlerle karşılaşan Güney Kore takımının yarışa sonradan katılacağı belirtildi.

Tipik bir güneş enerjili araç, bir sedandan daha çok bir uzay gemisini andırıyor. Yerden birkaç santimetre yükseklikte olan bu araçlar, oval bir şekle sahip ve tabiki üzerlerinde güneş panelleri barındırıyorlar. Takımların yenilenebilir kaynakları kullanarak kendi elektriklerini üretmeleri gerekiyor. Yarışa katılan takımlar ise şunlar:
Orlikon Solar Racing Team


Winterthur - Switzerland


Zerotracer


www.zerotracer.com

Power Plaza Team


Seoul - South Korea


Power plaza EV


www.powerplaza.com

Team Trev


Adelaide - Australia


TREV


www.teamtrev.com

Vectrix Team


Berlin - Germany


www.team-vectrix.de

Araçlar güvenilebilirlik, güç ve hız, enerji verimliliği, emniyet, dizayn ve popülerlik konularında kamuoyu tarafından takip edilecek ve karşılaştırılacak.

Yarış, motive edici konuşmalarıyla bilinen ve çevresel bir maceracı olan Louis Palmer tarafından organize ediliyor. Palmer, 2008 yılında güneş enerjisiyle çalışan Solartaxi ile dünyanın çevresini turlayan ilk kişiydi.

Louis Palmer
Emisyonsuz ulaşımı teşvik amacıyla; Zero Race 16 ülke arasında seyahat edecek, insanları eğitmek ve onlara örnek olmak ile çeşitli basın toplantıları için 150 büyük şehirde konaklayacak.

Cenevre'den yola çıkan araçlar Lozan, Brüksel, Berlin, Kiev üzerinden Moskova'ya; burdan da Çin'in Gansu ve Şanghay şehirlerine ulaşacak. Araçlar Şanghay'dan bir gemi yoluyla Kanada'nın Vancouver kentine taşınacak. Daha sonra San Francisco üzerinden Los Angeles ve Austin, burdan da Dünya İklim Değişim Konferansı'nın yapılacağı Meksika'nın Cancun kentine ulaşacaklar.

Yedek parçalar, materyaller, mobil ofis ile personel ve gazetecileri taşıyan araç ve römorklar da yarışmacılara gezi boyunca eşlik edecek. Yarış, Ocak ayında tekrar Cenevre'de son bulacak.Zero Race Katılım Şartları

En az iki yolcu taşıma kapasiteli bir araç olmalı

Öğle yemeğinde verilen 4 saatlik molada sarj edilen araç, hergün maksimum 500 km mesafe gidebilecek kapasitede olmalı

Elektrik motor itişli bir araç olmalı

Araç, 250 km'lik mesafeyi en az 80 km veya yukarısında bir ortalama hızla gitmeliElektrikport / Emre GURBUZ
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.